Ženy pozor! Tieto symptómy nemusíte vedome vnímať. Napriek tomu môžete trpieť touto vážnou chorobou. Toto by si mala prečítať každá žena

Fibromyalgia je ochorenie svalov, kĺbov a väzivových tkanív. Táto choroba sa vyskytuje u 2-8% svetovej populácie a môže prísť v každom veku. Postihuje častejšie ženy ako mužov.

 

Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že jej príznaky nemusíme vôbec vnímať. Často sú totiž podobné každodenným neduhom. V skutočnosti môžu byť znamením niečoho vážnejšieho.

Táto choroba môže ohroziť kvalitu osobného i pracovného života človeka. Ľudia majú hneď niekoľko príznakov. My si predstavíme tie najtypickejšie.

Rozhodne by ste o nich mali vedieť.

Trvalá bolesť celého tela

Časti tela môžu bolieť pri dotyku alebo ľahkom stlačení. Ľudia s fibromyalgiou zvyčajne trpia bolesťou okolo kľúčnych kostí, hornej časti hrudníka, zadná časť krku, stred ramien, horná časť chrbta, hornú a strednú časť zadku.

Únava

Neustála únava je ďalším kľúčovým príznakom tejto choroby. Únava patrí medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s touto chorobou. Na rozdiel od bežnej únavy, ktorá môže byť opísaná ako stav vyčerpania, únava súvisiace s fibromyalgiou je sprevádzaná pocitmi depresie a často aj vyhýbaním sa sociálnou interakciou.


Poruchy spánku

Ľudia s fibromyalgiou majú problémy so zaspávaním, poprípade majú problém si zdravý spánok udržať a prebúdzajú sa s pocitom nevyspatosť a bez energie. U pacientov s fybromyalgií na jednej strane bolesť zabraňuje spánku, a na druhej strane nedostatok spánku bolesť zvyšuje.

Zmyslové preťaženie

Ľudia, ktorí trpia fibromyalgiou sú často citliví na nízke teploty, hluk, jasné svetlo aj pohyb. V skutočnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyššou chemickou citlivosťou (sú precitlivení na niektoré chemické látky a vône).

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivé čreva je gastrointestinálna porucha, ktorá sa prejavuje hnačkami, zápchou a bolesťami brucha. Je častejšia u žien ako u mužov. Syndróm dráždivého čreva a fibromyalgia sa často vyskytujú spoločne.

Je pravdepodobné, že ak máte jeden z problémov, pravdepodobne máte aj ten druhý.

Problémy s pamäťou a koncentráciou

V súvislosti s týmto problémom sa objavilo spojenie „Fibre hmla“ alebo mentálna hmla, ktorá sa tvorí v myslení pacientov s fibromyalgiou, a ktorá im bráni sa sústrediť a pamätať si veci. Pacienti zabúdajú, pletú sa im mená a ďalšie podrobnosti. Často si všímajú náhle, značne zníženej pozornosti.

Ranná stuhnutosť

Ak trpíte vyššie uvedenými príznakmi a prebúdzate sa s pocitom stuhnutých kĺbov a svalov, čo vám znemožňuje sa pohnúť z postele, môžete trpieť fibromyalgiou. Ranná stuhnutosť bola identifikovaná ako spoločný symptóm u pacientov s fibromyalgiou. Ranná stuhnutosť nadväzuje na nekvalitné spánok a neustále bolesti celého tela.

You Might Also Like