Zbavte sa raz a navždy toxických čistiacich prostriedkov v domácnosti. Naučíme vás používat prírodné čistiace prostriedky.

Woman cleaning kitchen tiles with spray cleaner and sponge. Household equipment, spring-cleaning, tidying up, cleaning service concept.

Ako na Nový rok tak po celý. Je čas vyčistiť dom a zbaviť sa všetkého, čo zbytočne vo vašom dome zavadzia. Je dôležité, aby ste vdýchli vášmu domu nový život. Čistenie na konci roka alebo v novom roku je istý druh transformácie chaosu do poriadku a zároveň si organizujete vlastné myšlienky.

Je však dôležité, aby ste si si dávali pozor na čistiace prostriedky, ktorými čistíte dom. Mnohé z nich môžu škodiť vášmu zdraviu. Prostriedky na čistenie domu: Väčšina známych chemikálií pre domácnosť sa dá rozdeliť do troch typov.

Toxické:
Bieliace prostriedky na báze chlóru, hydroxidu sodného na rozpúšťanie starého tuku a čistenie potrubia.

Relatívne toxické:
Výrobky obsahujúce povrchovo aktívne látky, ktoré ovplyvňujú proces ľudského vývoja a reprodukcie. Závažne ovplyvňujú nervový a imunitný systém, pretože ich zloženie je blízke ľudským hormónom. Patria medzi ne známe čistiace prostriedky na umývanie riadu, podlahy, steny a iných povrchov. Gumové rukavice vás neochránia pred týmito výrobkami.

Koniec koncov, po čistení zostáva tenká vrstva, ktorý sa odparuje a vstupuje do tela cez pľúca. Ani z kuchynského riadu táto vrstva úplne nezmizne a potom končí v našom žalúdku.

Bezpečné, (prírodné):
Výrobky vyrobené z prírodných minerálov a označené ako „bio“. Tieto čistiace prostriedky sú často aj etické, to znamená, že neboli testované na zvieratách.

Prírodné čistiace prostriedky: Tekuté mydlo:
Ušľachtilé kastílske mydlo je známe už od stredovekej Európy. V Španielsku sa vyrábalo len z troch ingrediencií: olivového oleja, vody a alkálie. Dokonale rozkladá tuky a odstraňuje nečistoty. Je to lacné, bezpečné a nezacháva žiadne chemické vrstvy.

Éterické oleje:
Je známe, že éterické oleje nielen zabíjajú vírusy, baktérie, ale aj bojujú proti hmyzu a zmierňujú stres. Zmiešajte 3 litre vody s 3 polievkovými lyžicami Castilianského mydla, pridajte 25 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka a získate tým skvelý prostriedok na umývanie podlahy.

Citróny:
Kyselina citrónová má dezinfekčné a bieliace vlastnosti, odstraňuje nepríjemný zápach. Polovica citróna vám pomôžete vyčistiť umývadlo a kohútiky z vodného kameňa. Citrón môže rýchlo odstrániť škvrny, špinu a mastnotu na akomkoľvek povrchu.

 

Olivový olej:
Používa sa namiesto laku na starostlivosť o drevený nábytok. Pomocou olivového oleja ľahko očistíte ruky zo zaschnutej farby, pretože pôsobí ako prírodné rozpúšťadlo. Zmes 2 polievkových lyžičiek olivového oleju a 2 lyžíc soli odstránia nečistoty a mastnotu z liatinového riadu.

 

 

Ocot:
Veľmi dôležitá zložka pri varení. Bojuje proti hubám a plesniam, rozpúšťa nečistoty a zmierňuje tvrdosť vody. Ak sa vám nepáči vôňa, urobte to takto: zmiešajte polovicu šálky octu s 5 kvapkami esenciálneho oleja z čajovníka a s 5 kvapkami citrónového oleja. Výslednú zmes prelejte do fľaše so sprejom a použite na čistenie všetkých povrchov. Vôňa esenciálnych olejov zamaskuje štipľavý zápach octu.

Dúfame, že tieto tipy zmenia váš postoj k priemyselnej chémii a prejdete k neškodným čistiacim prostriedkom.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like