Zázrak menom rakytník. Pri týchto tažkostiach vám určite pomôže!

Seabuckthorn in a wooden basket, top view, close-up

V prírode máme veľa vzácnych rastlín a bylín, o ktorých schopnostiach ani len nevieme. Jeden z takýchto je aj zázrak menom rakytník rešetliakový, ktorý vás prekvapí s jeho účinkami. Na Slovensku je len jedno miesto, kde sa tento poklad spracováva.

Rakytník obsahuje 25-krát viac vitamínu C ako citrón a iné citrusové ovocie. To znamená, že už len pri zjedení pár bobúľ tohto zázraku, prijmete odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu. Tento fakt potvrdzujú aj lekári, ktorý odporúčajú rakytník konzumovať.

Chuť rakytníka je kyslotrpká, a to vás môže odrádzať od jeho konzumovania. Práve preto je lepším spôsobom prijímať bobule vo forme jednotlivých produktov ako sú sirupy či rôzne stopercentné hroznové mušty s rakytníkom, ktoré sa vyrábajú práve v Tvrdošíne. Je to jediné miesto na Slovensku, kde rakytník spracovávajú.

 

Rakytník taktiež obsahuje vápnik a horčík. Šťava z jeho plodov pomáha stimulovať sliznicu žalúdka. Taktiež podporuje tvorbu žalúdočného hlienu a reguluje vylučovanie žalúdočnej kyseliny.

 

Ďalším vzácnym produktom z rakytníka je olej. Ten sa vyrába po vylisovaní šťavy, kedy sa šupky a semienka vysušia a zabalia do čajových vrecúšok. Za studena sa zo semienok lisuje stopercentný bioolej. Tento olej je veľmi vzácny, pretože ročne sa vyrobí maximálne 40 litrov.

„Rakytníkový olej je aj antibakteriálny. Ničí zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a ďalšie mikroorganizmy. Klinické štúdie ukázali, že podávanie rakytníkového oleja výrazne spomaľuje rast helikobaktera a vedie k celkovému odstráneniu zápalu sliznice žalúdka. Vedecké výskumy tiež dokázali, že olej má i antivírusové účinky, predovšetkým proti chrípke, herpesu simplex či adenovírusom. Výrazne stimuluje slizničnú imunitu,“  vysvetľuje lekárka Mrázová .

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like