Zapadnutý jazyk je smrteľne nebezpečná situácia. Naučíme vás, ako reagovať

Zapadnutý jazyk je veľmi vážny problém, ktorý môže vyústiť až v smrť dotknutej osoby. Aj preto je dôležité poznať prvú pomoc a vedieť, ako v prípade zapadnutého jazyka postupovať.

Prečo? Tak ak dôjde napr. K strate vedomia alebo k strate svalového tonusu, jedná sa o dosť závažnú situáciu a každá minúta je veľmi drahá!

Ako všetci vieme, jazyk je sval! Avšak pri jeho uvoľnení môže dôjsť k jeho zapadnutiu, čím môže dotknutej osobe zablokovať dýchacie cesty.

Ako teda postupovať v prípade zapadnutého jazyka?

Dôležité je postupovať rýchlo, pretože musíte danej obete jazyk z krku vytiahnuť včas. Najľahšou cestou je položiť dotknutého najlepšie na tvrdú zem, zakloniť mu hlavu a zdvihnúť bradu.

Takto vytvoríte vzduchovú kapsu, ktorá je pre neho v tú chvíľu životne dôležitá. Vzhľadom k tomu, že sanitka môže doraziť aj za 20 minút, je nutné nečakať a rýchlo konať. Každá sekunda je v takom okamihu naozaj cenná, pretože postupne dochádza k odumieraniu mozgových buniek.

Je naozaj dôležité pamätať, že k tomu dochádza už po troch minútach, čo je človek bez prísunu kyslíka. Preto je v tej chvíli naozaj len na Vás, či postihnutému pomôžete alebo nie!

video inštruktáž

Pozrite sa na nasledujúce video, kde podrobne uvidíte, ako pri takejto situácii postupovať!

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like