Začiatkom jesene má najväčšiu silu: Vyberte zo zeme žihľavový koreň a len zalejte – najlepší pomocník pre vás aj vášho muža !

Žihlava dvojdomá je nesmierne prospešná rastlinka. Zatiaľ čo na jar sa venuje pozornosť jej listom, na jeseň sa zbiera koreň, má úžasné účinky, ktoré využijú ženy, ale aj muži. Je nesmierne prospešný!

 

Účinky žihľavového koreňa:

  • Lieči ochorenie prostaty,
  • Pomáha pri hnačke a zvracaní,
  • Bojuje proti vypadávaniu vlasov,
  • Zvyšuje tvorbu mazu na pokožke vlasov,
  • Výborný pri zápale pľúc – bojuje proti zahlieňovaniu,
  • Účinkuje rýchlo proti kašľu a bielemu výtoku,
  • Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela,
  • Pomáha pri anémii,
  • Výborná na problémy močového ústrojenstva,
  • Lieči a zmierňuje bolesť svalov a kĺbov – výborný pri reume,
 • Čistí krv

Tinktúra z koreňa žihlavy

Potrebujeme:

Hrsť nadrobno nakrájaného koreňa žihlavy

2 hrste listov a stonky žihľavy

1 l domácej pálenky, alebo iného bieleho alkoholu

 

Postup:

Obe zložky dáme do fľaše a zalejeme alkoholom, zavrieme. Položíme na miesto, kde nesvieti priame slnko, ale nie je príliš chladné. Každý deň flašou potrasieme. Po 15 dňoch scedíme.  Užívame 2 x denne 15 kvapiek zriedených v 1/2 pohára vody pred jedlom. Tinktúru užívame pri anémii, pri nedostatočnej tvorbe červených krviniek, pri problémoch s močovým systémom (pôsobí ako diuretikum) , zväčšenej prostate, ľadvinových kameňoch, pri silnej menštruácii, žalúdočných vredoch, hemoroidoch. Tinktúra tiež pôsobí aj ako analgetikum-pomáha zmierniť bolesti pri reume. Môžeme použiť aj na potieranie boľavých miest.

Pozor:

Žihľavový koreň sa neodporúča užívať dlhodobo vnútorne. Maximálne 3 týždne, potom si dajte prestávku. Nedoporučuje sa podávať pri menštruácii.

 

Na liečbu akých ochorení sa pŕhľava používa?

Pŕhľava sa používa pri mnohých zdravotných problémoch, avšak zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, že naozaj lieči. Z tohto dôvodu ju zaraďujeme medzi tradičné rastlinné lieky, ktorých účinnosť je overená výhradne dlhodobým používaním. Na liečebné účely sa používajú listyvňať a koreň rastliny.

Alergická rinitída (nádcha)

Pŕhľava má antialergické a protizápalové pôsobenie, preto ju niektorí ľudia využívajú ako prírodné antialergikum. Za týmto účelom bola v štúdiách použitá v dávke 600 mg listov denne. Diskutuje sa tiež o tom, či pŕhľava dokáže podporiť imunitný systém. V oboch prípadoch je potrebný ďalší výskum.

Zväčšenie prostaty

Extrakt z koreňa žihľavy, konkrétne v dávke 120 mg 3x denne počas 6 mesiacov, v klinických štúdiách pomohol pri ťažkostiach s močením, ktoré sú časté pri zväčšenej prostate (poznámka: štúdia porovnávala ľudí, ktorí neužívali žiadne lieky). Konkrétne išlo o nočné močeniepríliš časté močeniebolesti pri močení a nemožnosť úplne sa vymočiť. Navyše, extrakt pŕhľavy dokázal zmenšiť veľkosť prostaty. Tieto účinky má pravdepodobne beta-sitosterol, ktorý možno využiť v doplnkovej liečbe.

Zápaly močových ciest

Vďaka svojmu močopudnému a protizápalovému efektu je pŕhľava účinná pri ľahších zápaloch močových ciest. Často sa pridáva do urologických čajov. Zdokumentované sú aj jej antivírusové a antibakteriálne účinky.

You Might Also Like