Za posledných 15 rokov sa štatistiky detských duševných porúch výrazne zvýšili! Na vine sú rodičia…

Hovorí sa, že mlčať je zlato. Neplatí to však v situáciách týkajúcich sa našich detí. Dnešní rodičia sú niekedy tak zaneprázdnení prácou a vlastnými problémami (nielen) o uživení rodiny, že nevnímajú to, ako sa ich deti cítia a čo prežívajú vo svojom vnútornom svete.

Ak chcete, aby boli vaši potomkovia zdraví a šťastní, mali by ste zabudnúť na to, že ich treba vychovávať k samostatnosti už od skorého detstva a vrátiť sa k základom. Koniec koncov, absencia rodičovskej výchovy môže mať na ich budúcnosť hrozné následky. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo môže ohroziť dieťa, ak má nedostatok pozornosti zo strany rodičov a ako ho do budúcna ochrániť pred psychickými poruchami.

Zdravé detstvo

Na prvý pohľad sa zdá, že je to nezmysel a vaše dieťa nebude mať žiadne problémy. Poskytujete mu najlepšie hračky, oblečenie, zaplatili ste mu detský tábor a kúpili najnovší tablet…No ako často ste sa ho pýtali, či je šťastné? Viete s ním komunikovať na takej úrovni, aby sa vám vedelo zdôveriť so svojimi problémami? Citovo-chápajúci rodičia – hlavný problém modernej spoločnosti.

Psychológovia tvrdia, že každý rok u detí rastú indikátory psychických porúch. Napríklad, jedno z piatich detí ma duševnú poruchu a depresia sa u tínedžerov za posledných 15 rokov zvýšila o 37%. Najhoršie je, že samovražda u detí medzi 10-14.rokom života narástla až o 200%!

Nie, na vine nie je internet. Nenarodia sa z nich také deti kvôli zlému prostrediu, kde vyrastajú ani kvôli systému. Bez ohľadu na to, ako urážlivo to môže znieť, na vine sú rodičia. Dieťa, o ktoré sa jeho rodičia starajú, zaujímajú, vypočujú a strávia s ním čas rôznymi aktivitami, by nikdy neublížilo sebe ani ostatným. Zlé myšlienky sa mu budú vyhýbať a aj v prípade, že sa nejaké dostavia, vie, že sa o nich môže podeliť bez problémov so svojimi rodičmi.

Spomeňte si na svoje detstvo. Domáce práce, dlhé a zábavné hry, zdravé jedlo a kvalitný spánok. Nepoznali ste čo je nuda. Vaše dieťa by nemalo byť apatické už od útleho veku. Avšak, ak sa pozriete na moderné deti, k šťastiu im chýbajú drahé technologické výdobytky a všetko ostatné je pre nich nezaujímavé.

Toto vaše dieťa skutočne potrebuje

  1. Komunikujte s ním na rovnakej úrovni, aby ste si medzi sebou vybudovali dôveryhodný vzťah. Počas rozprávania sa nenechajte vyrušiť telefónom, či inými vecami. Vezmite ho so sebou na návštevy – nechajte ho zvyknúť si komunikovať s rôznymi ľuďmi a naučiť sa správať v spoločnosti.

  1. Dávajte deťom to, čo potrebujú, nie to, čo chcú. Nebojte sa im povedať nie, ak sú ich túžby v rozpore s ich potrebami. Jednoducho im povedzte, že to nepotrebujú – bodka. Argumentujte a používajte názorné príklady.
  1. Dbajte na to, aby sa pri spoločnom obede či večeri nenachádzali žiadne mobily, tablety a podobné zariadenia. Zahrajte si stolné hry. Vyhraďte si jeden deň v týždni, ktorý venujete len svojej rodine.
  1. Každý deň zapojte dieťa do domácich prác. Nechajte ho upratať si svoje hračky, vybrať nákup, prichystať stôl na jedenie…

  1. Nepodporujte používanie zariadení (mobily atď.) pri jedle, v aute, reštaurácii, v obchode. Nechajte, aby sa mozog dieťaťa vedel sám vysporiadať s nudou a rozptýliť sa iným spôsobom.
  2. Minimalizuje používanie týchto zariadení a čas strávený pri internete, no nelimitujte to úplne. Je dôležité, aby vaše dieťa išlo s trendmi detských koníčkov. V opačnom prípade bude pre neho ťažké nájsť spoločnú reč s deťmi rovnakého veku, čo môže neskôr zapríčiniť podráždenosť a hnev.
  3. Ukážte dieťaťu už od ranného veku že ho ľúbite a beriete ho ako svojprávneho človeka. Zaujímajte sa o jeho život, o záujmy jeho priateľov. Nerobte však za neho nič, čo by malo urobiť samo. Napríklad, nezaväzujte šnúrky 9-ročnému dieťaťu, alebo neotvárajte zmrzlinu 5-ročnému dieťaťu.

Taktiež dbajte na jeho jedálniček a denný režim. Zapíšte ho na rozličné krúžky, ktoré by ho naozaj bavili. Nezabudnite mu však nechať čas na bežné detské huncútstva. Rozvíjajte v ňom záujem o život!

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like