Vyzerá ako chrípka, ale môže aj zabíjať! Jednoduchý domáci test, ako rozpoznať meningitídu

Určite ste už o tejto chorobe počuli. Jej prvotné prejavy na začiatku ochorenia nie sú jednoznačné, a preto sa stáva, že si toto ochorenie zameníte za bežné prechladnutie. Ochorenie je však veľmi agresívne a už v priebehu pár dní môže spôsobiť smrť človeka.

Meningitída je ochorenie známe tiež pod názvom zápal mozgových blán. Meningokoky sú baktérie, ktorá sa medzi ľuďmi prenášajú kvapôčkovou infekciou – kašeľ, nádcha, bozkávanie a iný kontakt úst. Avšak, nie každý, kto je nositeľom tejto baktérie, aj ochorie.

Najohrozenejšou skupinou sú práve deti, ktoré do veku 5 rokov ešte nemajú dostatočne vyvinutú imunitu a ich telo sa nedokáže tak brániť. Prinášame vám domáci návod, ako ju rozpoznať a 7 ďalších významných a najčastejších príznakov.

1 / Kožná vyrážka

Pri meningitíde je častým príznakom aj kožná vyrážka. Prinášame vám jednoduchý test, ktorý odhalí, či sa jedná o toto ochorenie. Vezmite číry sklenený pohár a jemne ho pritlačte na vyrážku kým pokožka nezbledne. V prípade, že vyrážka bledne spolu s kožou, nie je to meningitída. Ak však vyráža nemení odtieň, jedná sa o toto ochorenie.

Samozrejme nie v každom prípadoch sa vyrážka objaví. Správnu diagnostiku, minimálne na podozrenie z tohto ochorenia docielite kombináciou a sledovaním tiež ostatných sprievodných príznakov.

2 / Horúčka

Prvým a základným príznakom je horúčka. Horúčka rýchlo stúpa a dieťa má zimnicu. Je veľmi ťažké pri takto chorom dieťati horúčku znížiť. Keďže je horúčka príznakom mnohých ochorení, venujte pozornosť aj ostatným príznakom.

3/ Silná bolest hlavy

Bolesť hlavy je prudká a môže byť rozdelená do niekoľkých častí hlavy. Môže postihnúť aj krk a šiju. U novorodencov je potrebné si všímať aj fontanely (lupienok – väzov spojenie na hlave novorodenca v miestach kde sa stretávajú kosti, ktoré tvoria lebku). Častým príznakom je práve vypuklá fontanela .

4 / Dvojité videnie

Pokiaľ máte meningitídu, častým príznakom je aj dvojité videnie. Postihnutá osoba nedokáže dobre zaostriť.

5 / Bolesť žalúdka, nevoľnosť

Dieťa stratí chuť do jedla a bolí ho žalúdok. Cíti nevoľnosť a môže aj zvracať.

6 / Svetloplachosť

Dieťa je citlivé na ostré denné svetlo, slzia mu oči a viac ho začína bolieť hlava.

7 / Svalové kontrakcie

Najčastejšie dieťa leží v polohe na boku, hlavou hádže dozadu a má pokrčené nohy. Pri pokuse narovnať ho, má stuhnuté svaly a vráti sa do pôvodnej polohy.

8 / Neschopnosť narovnať nohy

Ak sa vám podarí natiahnuť dieťaťu hlavu, okamžite sa mu skrčia nohy a nemôžete ho udržať v rovnej pozícii. Aj keď dieťaťu zdvihnete nohu hore do 90 ° uhla, nenapne ju.

Čo robiť v prípade podozrenia na ochorenie meningitídou?

Ak spozorujete tieto symptómy okamžite zavolajte lekársku pomoc. Choré dieťa upokojte a nechajte ho odpočívať. Potrebuje mať ticho a tlmené svetlo v miestnosti kým nepríde lekár. Určite túto chorobu nepodceňujte a neodmietajte hospitalizáciu dieťaťa. Len v nemocnici a pod stálym dohľadom lekára máte istotu, že sa vaše dieťa rýchlo vylieči.

Prevenciou proti meningitíde je aj očkovanie, ktoré však u nás nie je povinné a pacient si ho hradí sám.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like