Vyvarujte sa plochej hlave u vašho dieťatka! 4 rady ako sa stým dá bojovať.

Hovorí vám niečo ochorenie s názvom plagiocefália? Tento nezvyčajný názov skrýva v sebe celkom bežné náznaky plochej hlavy. Vďaka tomuto názvu sú ĺudia vystrašení a nevedia, čo si pod tým majú predstaviť.Takže prichádza otázka za otázkou. Nebojte sa, dá sa s tým niečo robiť

Prezradíme vám 4 rady,vďaka ktorým sa tomuto syndrómu vyhnete a tým budete aj vy pokojnejší. Je to jednoduché. Ako vieme, novorodeniatka nemajú ešte všetky časti hlavičky tvrdé a zrastené , nachádzajú sa tam aj také miesta , ktoré sú mäkké. Aby hlavička zostala v poriadku na všetkých častiach, dávajte pozor na to, ako ich stále ukládáte na spinkanie. Dbajte na to,aby poloha nebola stále rovnaká. Tým sa vyhnete tomuto nebezpečeniu, teda plagiocefálie.

Bohužiaľ, tento syndróm sa môže vyskytnúť ešte skôr, ako malé novorodeniatko budete ukladať spinkať. V čase tehotenstva sa môže stať, že pánvový tlak bude taký silný, že sa vyskytne toto sploštenie hlavičky alebo aj viacnásobným tehotenstvom.

Plagiocefália je bežnejšia u detičiek, ktoré sa narodli skôr, ako bolo plánované a je to preto tak, lebo ich hlavička je oveľa mäkkšia a nie je až taká odolná. Za to môže hlavne to, že celý ten čas musia tráviť v nemocnici a tam celé dni preležia.

Ale nemusíte hneď panikáriť, keď si všimnete, že vaše dieťa nemá taký bežný tvar hlavy. Je normálne, že sa vyskytuje iný tvar, na aký sme zvyknutý. Detskí doktori hovoria, že toto sploštenie hlavičky nemá vplyv na vývoj mozgu a nemali by byť spôsobené žiadne ujmy na kráse. No, aj tak je potrebné vedieť čomu sa vyvarovať. Spísali sme tieto rady, ktoré by ste mali vedieť.

Meňte polohu hlavičku:
Bábätká veľmi veľa času spia na chrbátiku, preto si všímajte, koľko času v tejto polohe trávia. Pokiaľ by to bolo dlho, otočte ho na stranu. Takto sa zmení poloha hlavičky, tým pádom nebude priestor pre deformáciu. V dnešnej dobe existujú všelijake pomôcky a vankúšiky, ktoré vám s tým pomôžu.

Nové polohy v postieľke:
Všimli ste si niekedy, že aj vy vkladáte bábätko stále jedným a tým istým spôsobom? Ak áno, je potrebné to zmeniť. Dôležité je , aby sa dieťatko pozeralo na vás aj z inej strany ako z jednej. Predídete tak stuhnutiu detskej šije a sploštenej hlavičke. Zabránite tomu jednoducho tak, že mu budete meniť polohu.

Bábätko na ruky:
Neustále ide o to, aby bábätko neležalo príliš dlhý čas na tom istom mieste a v tej istej polohe. Ak budete bábätko držať na rukách , stimulujete tým jeho svaly, je to dobrá ochrana pred plochou hlavičkou.

Spinkanie na brušku:
Nebojte sa dať bábätko na bruško. Takéto ležanie mu len pomôže spevniť časti telíčka ako krk a svaly chrbta. Takto sa mu bude ľahšie pozerať na svet a skúmať všetko, čo ho zaujíma.

Voľakedy táto poloha bola zavrhovaná , ľudia si mysleli, že práve táto poloha prispieva k náhlému úmrtiu novorodeniatok. Ale je to práve naopak, prospieva mu to. Nechceli sme vás vyľakať! Ak by ste mali podozrenie na tento syndróm, kontaktujte doktora. Vášmu dieťatku prospeje na posilnenie svalov aj masáž a kúpanie.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: takprosto.cc / Bigstock.com