Vyskúšajte týchto 15 účinkov jablčného octu na zdravie

Nikdy nie je na škodu nahradiť komerčné výrobky a prostriedky kúpené v obchode za rokmi overené produkty, ktoré sú predsa len bližšie prírode. Staré známe babské recepty fungovali už v minulosti a ani dnes sa nič nezmenilo. Jablčný ocot je skutočne vynikajúcou surovinou, pokiaľ ide o jeho pomoc v domácnosti či liečivé účinky. Nahradíte ním množstvo výrobkov plných “chémie” a ešte aj ušetríte. Nasledujúce báječné tipy vám ukážu, ako na to.

Rovnako, ako napríklad kokosový olej, aj jablčný ocot je úžasnou prírodnou a netoxickou alternatívou bežne používaných prípravkov. Široká škála jeho účinnosti sa prejaví nielen v neutralizácii zápachov, čistiacich vlastnostiach, ale i pri pomoci s trávením.

Bojuje proti bolesti v krku

Jablčný ocot má schopnosť bojovať proti baktériám, a teda zničiť zárodky choroby. Ak teda nabudúce pocítite bolesť v krku, zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu so šálkou teplej vody. Tento roztok potom použite ako kloktadlo približne každú hodinu. Kyslé zložky octu sa už popasujú so zárodkami choroby. Budete prekvapená, ako bolesť rýchlo ustúpi.

Zmierňuje pálenie záhy

Mnoho ľudí pri snahe zmierniť pálenie záhy automaticky siaha po liekoch z lekárne. Skúste však staviť na účinky jablčného octu. Častejšie spôsobuje pálenie záhy nedostatok kyseliny (v žalúdku) ako jej nadbytok. Ocot obsahuje kyseliny, ktoré sú podobné žalúdočným kyselinám a napomáha tak rozkladať jedlo. Postačí užiť lyžicu jablčného octu, ktorú zapijete vodou.

Vyčistí upchatý nos

Aj infekcia prínosových dutín je pre jablčný ocot jednoducho riešiteľným problémom. Ocot obsahuje B a E vitamíny, vápnik, draslík a horčík, ktoré dokážu upokojiť podráždený nos a vy sa môžete rozlúčiť s príznakmi alergie a upchatým nosom. Ak vás teda nabudúce prekvapí upchatý nos, vypite lyžicu jablčného octu zmiešanú s pohárom vody.

Zbaví vlasy lupín

Vysoká kyslosť octu vyrovnáva pH hladinu našej pokožky hlavy a bráni ďalšiemu množeniu kvasiniek alebo baktérií. Zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu s 1/4 šálky teplej vody a tento roztok nastriekajte rozprašovačom na hlavu. Následne vlasy zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom vlasy opláchnite.

Zmierňuje nočné kŕče dolných končatín

Kŕče často signalizujú nízku hladinu draslíka v tele. Zmiešajte dve polievkové lyžice octu (ktorý obsahuje vysokú hladinu draslíka), lyžicu medu v pohári vody a máte skvelý domáci liek.

Upokojuje svrbenie kože

Jablčný ocot má výborné antiseptické a antimykotické účinky, ktoré vedia zabrániť podráždeniu, svrbeniu a páleniu pokožky. Dokonca ocot môžete využiť aj v prípade, že majú vaši domáci miláčikovia suchú kožu, ktorá svrbí. V prípade podobných ťažkostí naneste jablčný ocot na vatový tampón a potrite ním postihnuté miesta.

Odstraňuje bradavice

radavice sú nepríjemnými výrastkami, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Sú spôsobené vírusom, ktorý do tela vnikne drobnými reznými ranami a poraneniami na koži. Zmiešajte jednu šálku jablčného octu s vodou a pomocou vatového tampónu ho nanášajte na postihnuté miesto na koži. Tiež môžete miesto, na ktorom sa vám objavila bradavica, namáčať v miske so zriedeným octom. Robte to 20 minút každý večer, pokiaľ nebudete vidieť výsledok.

Zbaví zápachu nôh

Jablčný ocot vyrovnáva hladinu pH na nohách, čím odstraňuje baktérie spôsobujúce nepríjemný zápach nôh. Nalejte šálku jablčného octu na detské obrúsky umiestnené v nejakej nádobe, následne ich nechajte nasiaknuť cez noc v chladničke. Obrúskami následne potierajte chodidlá tak často, ako je potrebné. Alternatívou je namáčanie nôh v zriedenom roztoku octu a vody.

Znižuje plynatosť a nadúvanie

Ak chcete zastaviť tráviace ťažkosti a nadúvanie, vypite lyžicu jablčného octu zriedenú v pohári vody pred tým, než začnete jesť. Váš tráviaci systém sa zmobilizuje a potraviny sa budú tráviť efektívnejšie a rýchlejšie.

Neutralizuje pachy v domácnosti

Keď sa budete nabudúce chystať vyhodiť peniaze na rôzne osviežovače vzduchu, spomeňte si na trik s jablčným octom, ktorý dokáže divy. Šálku jablčného octu a šálku vody nalejte do rozprašovača a využite v domácnosti. Tento roztok výborne neutralizuje pachy.

Funguje ako netoxický čistič

Jablčný ocot môžete využiť ako viacúčelový čistič v domácnosti. Surový, nefiltrovaný jablčný ocot bojuje proti baktériám a zápachu v takej miere, že dokáže prekonať aj mnoho komerčných čistiacich prostriedkov. Navyše sa vyhnete zbytočným chemickým zloženiam rôznych čističov zakúpených v obchode. Zmiešajte rovným dielom ocot a vodu a využívajte ho ako univerzálny domáci čistič. Skvele si poradí aj so špinou a škvrnami.

Čistí upchaté potrubie

Nie každé upchanie odtoku musí byť riešené pomocou chemických prípravkov. Zmiešajte 1/2 šálky sódy bikarbóny so šálkou jablčného octu, čo vytvorí bublajúcu zmes, ktorá vám zaručene pomôže s každým potrubím.

Zbavuje plesní

Oblasť, kde sa objavili plesne, vydrhnite kefkou namočenou v nezriedenom jablčnom octe a nechajte uschnúť. Narozdiel od látok ako sú bielidlá, je jablčný ocot netoxický a prírodný a jeho účinnosť v boji proti plesniam je viac ako 80 percent. Rovnako ho môžete použiť aj pri praní (napríklad sprchový záves). Do prania pridajte 1/2 šálky sódy a šálku octu.

Vyrovnáva pokrčené oblečenie

Skvelý trik, ako sa popasovať s pokrčeným textilom bez použitia žehličky. Skombinujte jablčný ocot s vodou v pomere jedna ku trom a nalejte do rozprašovača. Streknite na pokrčené miesta a oblečenie zaveste, pokiaľ nevyschne.

Odstráni škvrny z nábytku

Pomocou jablčného octu a handričky dokážete odstrániť škvrny z nápojov alebo jedla. Neriedený ocot naneste na handričku a vydrhnite špinavé miesto na koberci či sedačke. Pre zlepšenie účinnosti môžete pridať trochu soli. Následne vysávačom prejdite miestom a nechajte ho uschnúť.

Veríme, že vám tieto domáce rady pomôžu.

zdroj: littlethings.com

You Might Also Like