Vypestujte si vlastný cesnak. Tu sú triky skúsených záhradkárov, ktoré potrebujete vedieť!

Výsadba cesnaku pred zimou je u nás veľmi častá, avšak je potrebné poznať isté zákonitosti, vďaka ktorým môžete očakávať bohatú úrodu. Poradíme Vám pár trikov od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým sa vám to určite podarí!

Cesnak sa v našich zemepisných šírkach vysádza približne v októbri. Platí pravidlo, že čím neskôr, tým lepšie. Inak hrozí, že cesnak môže do zimy až príliš vyrásť a potom zmrzne.

Správny čas na výsadbu je vtedy, keď teplota klesne pod 8 stupňov.

Cesnak vkladáme do pôdy do hĺbky 7-10 cm. Tak máme istotu, že lepšie prežije zimné mrazy. Pred vysadením pôdu prekypríme a pridáme humus. Po zasadení pôdu zatlačíme.

Chcete väčší a zdravší cesnak? Vysaďte ho na toto miesto

Najlepšie a najväčšie plody získate, keď cesnak zasadíte tam, kde predtým boli paradajky, baklažán, tekvica a uhorky či fazuľa.

Tieto plodiny dodávajú do pôdy dusík, ktorý cesnak potrebuje. Práve vďaka dusíku – tomu prírodnému, bude cesnak extra veľký a zdravý.

Nikdy nevysádzajte cesnak tam, kde bol predtým cesnak či cibuľa, tie logicky z pôdy dusík odčerpajú a vašej novej úrode sa tak vôbec nemusí dariť, prípadne bude úroda malá.

Neodporúča sa vysádzať cesnak ani na záhony, kde bola vysadená iná koreňová zelenina. Rovnako dobrým indikátorom je, že paradajky, tekvica alebo uhorky majú v obľube slnečné stanoviská v záhrade – tie sú ideálne aj pre zimné cesnak.

Trik záhradkárov, ako vrátiť do pôdy dusík pre veľký a silný cesnak!

Ak nemáte inú možnosť a musíte cesnak vysadiť na miesta, kde bola predtým koreňová zelenina, po zbere vysaďte na tieto miesta vika siatu . Dobre rastie aj počas krátkych dní a je odolná aj proti chladnejšiemu počasiu.

Má schopnosť obnovovať kvalitu pôdy a čo je najdôležitejšie, navráti do nej dusík.

Pred výsadbou nezabudnite na morenie cesnaku. Najlepším na morenie je roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme oddelené strúčiky moriť asi 8-12 hodín.

Strúčiky získajú modrozelený odtieň, na 1 kg cesnaku použijeme 1 l moridla. Morením cesnak chránite pred parazitmi, plesňou a aj pred extrémnymi výkyvmi počasia.

Strúčiky musíme vsádzať koreňovou častou dole. Keď sa vsádza opačne, znižuje sa úroda a zhoršuje sa aj kvalita.

Jednotlivé strúčiky by mali byť vzdialené 7-8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Cesnak je dobré na zimu prikryť opadaným lístím. Alebo rašelinou či humusom. Ak nehrozí extrémna zima, cesnak prežije aj bez prikrývania.

Na jar uvidíte prvé plody svojej jesennej práce, stačí odhrnúť zimnú prikrývku pôdy a uvidíte zelené výhonky mladého cesnaku.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like