Vojvodkyňa Meghan zašla veľmi ďaleko! Táto pretvárka by sa jej nemusela vyplatiť!

Meghan Markleová (37) sa zrejme snaží svojim “poddaným” zapáčiť. Inak by totiž nemala dôvod hovoriť inak, než ako jej “zobák narástol”. Všímavým fanúšikom vojvodkyne zo Sussexu neutieklo, že sa jej prízvuk a výslovnosť počas roka značne zmenil – Američanku by v nej teraz poznal už len málokto!…

Ešte než sa krásna americká herečka vydala za princa Harryho (34), bola jej angličtina úplne poplatná tomu, že sa narodila v Los Angeles v Kalifornii. Ostatne v seriáloch, v ktorých sa počas svojej krátkej a nie veľmi významnej hereckej kariéry objavila, rozhodne nepotrebovala hovoriť sofistikovanou angličtinou …

V čase, keď bola so synom princeznej Diany († 36) iba zasnúbená, výrazne zmenila svoj šatník i účes, ako novopečená vojvodkyňa však zašla so svojou zmenou ešte ďalej.

Aby lepšie zapadla do kráľovskej rodiny, premenila aj štýl reči a prízvuk. A všimli si to aj obyvatelia Anglicka! Pri návšteve Birkenhead, kde bola minulý mesiac, ju na to vraj niekto upozornil. Respektíve jej za to vysekal poklonu. A Meghan? Tá údajne odpovedala, že takúto pochvalu od rodeného Brita oceňuje.

 

Podľa profesorky lingvistiky na univerzite v Toronte, Maris Brookovej, je hra s jazykom zámer. “Začala hovoriť týmto štýlom, keď hovorí priamo s britskou verejnosťou. Vďaka tomu znie skutočne britsky a aristokraticky, “povedala profesorka Brooková pre spravodajský server BBC, a dodala, že sa nedá presne povedať, či ide o zmenu vyjadrovania vedomú či nevedomú. “Ale nemyslím si, že je kvôli tomu za manipulátorku” dodala lingvistka.

Profesorka fonetiky na University of Reding, Jane Setterová potvrdila, že je to jav pomerne obvyklý. Meghan sa skrátka, tak ako každý, kto zmení bydlisko, postupne prispôsobí a upraví svoj akcent. “V sociálnej úlohe, akej sa Meghan práve teraz nachádza, kedy sa musí stretávať s množstvom ľudí a v podstate na ne musí urobiť počas krátkej doby dobrý dojem, je to veľmi užitočná schopnosť. Bolo by ale divné, keby s tým zašla až príliš ďaleko. Britský ľud by ju neprijal, keby zrazu začala hovoriť ako kráľovná … ”

 

 

Podľa jazykovedcov reagujú ľudia na zmenu jazykového prostredia veľmi rozdielne. Niekto, kto má silnú väzbu na svoje rodisko, prípadne silné korene, svoju výslovnosť nijako nezmení, zatiaľ čo ten, komu záleží na tom, aby sa mu podarilo zapadnúť do nového prostredia – tak ako Meghan – sa prispôsobí rýchlo a prirodzene. U vojvodkyni zo Sussexu tomu navyše môže byť značne nápomocná aj jej herecká minulosť, vďaka ktorej dokáže oveľa lepšie napodobniť jemné rečové rozdiely.

 

You Might Also Like