Vírus v Taliansku zapálil hnev proti Európskej únii, rastie túžba odísť

Pandémia koronavírusu za sebou v Taliansku zanechala veľkú horkosť voči Európskej únii. Obyvatelia Apeninského polostrova majú dojem, že sa na nich zvyšok Európy v najťažších chvíľach vykašlal. Kľúčovou otázkou tak bude, akej finančnej pomoci sa Taliani dočkajú.

Rekordný počet Talianov si dnes kladie otázku, prečo by ich krajina vôbec mala naďalej zostávať súčasťou Únie. Podľa prieskumu agentúry Tecna je 49 percent z nich pre vystúpenie z európskeho projektu. Na konci roka 2018 túto myšlienku podporovalo 29 percent Talianov.

V ďalšom prieskume verejnej mienky z tohto mesiaca 59 percent respondentov uviedlo, že EÚ už teraz stráca zmysel. V inom väčšina Talianov opísala Čínu ako priateľa a takmer polovica označila Nemecko za nepriateľa.

 

Hospodárstvo sa kvôli karanténnym opatreniam rúca. Očakáva sa, že tretia najväčšia ekonomika dvadsaťsedmičky sa tento rok zmenší o deväť percent.

Čelný predstavitelia talianskej vlády, centrálnej banky aj úradu premiéra Giuseppa Conteho hovoia o tom, že v krajine sa dvíha nebývalá vlna hnevu namiereného proti EÚ, ktorá vznikla na základe hospodárskych dohôd podpísaných pred viac ako polstoročím v Ríme.

“Taliansko bolo do európskeho projektu zamilované, ale to už je teraz minulosťou. Nie som si istý, či si Európa dokáže túto stratenú dôveru opäť získať, “povedal agentúre Bloomberg francúzsky historik Marc Lazar.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like