Vianočná atmosféra za pár centov. Kamoška mi poradila 6 trikov a môj dom vyzerá ako z Vianočnej rozprávky

Sviatky mám naozaj rada a úplne najviac Vianoce a Nový rok. V týchto dňoch je môj byť plný citrusovými vôňami zmiešanými so zázvorom, vanilkovými koláčikmi a samozrejme aj jedličkovými vetvičkami. Všetky tieto vône v dome vytvárajú bezkonkurenčnú, prakticky magickú atmosféru.

 Minulý rok ešte v polovici decembra som len tak zašla na návštevu k svojej tete a zostala som užasnutá. Zo začiatku som nevedela o čo sa jedná, ale mala som pocit, akoby už dlho-očakávané Vianoce boli tu.

Odkiaľsi prišla sviatočná atmosféra a dokonca sa mi zlepšila aj nálada. Nehovoriac o tom, že ma vtedy dosť bolela hlava a topiaci sa sneh vonku zrejme nemal pocit, že o chvíľu budú sviatky.

Prírodné arómy

Od kamošky som sa naučila, že všetko je to v aróme, ktorú pripravila špeciálne na sviatky. Koniec koncov, vône odjakživa napĺňajú ľudské domovy pohodou, zlepšujú náladu a rozdávajú pokoj.

Pripravili sem si pre vás 6 prírodných aróm, ktoré ľahko môžete urobiť aj sami. A nemusíte na to vynaložiť ani veľké úsilie či použiť drahé prísady.

  1. Vonné sviečky
    Toto je jeden z najľahších a najjednoduchších spôsobov. Aj tak vám však neodporúčam kupovať si už hotové vonné sviečky. Oveľa lepšie bude, ak si ich urobíte doma sami. Tak bude vôňa prirodzená a urobíte si aj malú sviatočnú ozdobu.
    Výborným riešením pre prírodnú arómu budú škoricové tučinky. Na sviečku navlečte gumičku a pod ňu naukladajte škoricu. Kúsky ukladajte vertikálne a dookola celej sviečky. Napokon dekoratívne omotajte stužkou, alebo kúskom látky, aby škorica držala na mieste a vychutnajte si jemné svetlo s krásnou vôňou.

Pomarančová kôra
V zime, najmä v predvečer Vianoc sú v každom dome pomaranče. Keď budete jesť chutnú dužinu, kôru nevyhadzujte. Môžete z nej vyrobiť napríklad taký svietnik! A navyše ten úplne najlacnejší.

Pomaranč rozrežte na polovicu a dužinu jemne vyberte lyžicou. Do vrchnej časti pomocou formičky na pečivo vykrojte ľubovoľný tvar. Pomaranče ozdobte  klinčekmi. Na dno druhej polovice vložte čajovú sviečku, zapáľte a zakryte vrchnou časťou s otvorom.

Pozrite ako nádherne to vyzerá!

Pot-pourri
A tu je ďalší jednoduchý, ale zaujímavý spôsob. Budete naň potrebovať zmes sušeného ovocia, korenia a zimnej výzdoby, plus umelé vône.

Pripravte si ľubovoľné suché dekorácie, ktoré sa vám spájajú so zimnou. Môžu to byť šišky, citrusy, jablká, šípky, celé orechy, škoricové tyčinky a iné druhy korenia.

Všetko vložte do veľkej nádoby a pridajte niekoľko kvapiek aromatického oleja. Výborne sa k tejto zmesi hodí vôňa pomaranča, škorice alebo borovice.Opatrne všetky ingrediencie premiešajte, aby ste nepoškodili dekorácie. Prikrite vekom a po niekoľkých hodinách vložte do odkrytej misky.

Girlandy
Tento trik určite použijem tento rok. Na výrobu takejto vonnej girlandy si budete musieť vopred vysušiť plátky pomaranča, alebo použiť už vopred sušené plátky, ktoré dostanete takmer v každom obchode na ručné práce.

Ďalej ich musíte zavesiť na nitku. Pomedzi plátky môžete navliecť aj bobkový list alebo tyčinky škorice pre ešte intenzívnejšiu vôňu. Tak si vyrobíte ešte aj neobyčajnú girlandu na okno alebo neobvyklú vianočnú hračku.

Očarujúce no nie?

Na báze soli
Na tento spôsob tiež budete potrebovať pomaranč. Rozrežte ho na dve časti a jemne vyberte dužinu. Samostatne zmiešajte hrubú morskú soľ s aromatickými olejmi s vôňou karafiátu, škorice a pomaranča. Potom soľ dajte do prázdnej pomarančovej kože a ozdobte vhodným dekórom.
Tiež môžete použiť kožu citróna a naplniť ju zmesou soli s rozmarínovým a vanilkovým esenciálnym olejom.

Borovicové šišky
Prakticky ani jeden vianočný dekór sa neobíde bez šišiek. Tak prečo by ste ich nemohli urobiť voňavými!
Šišky umyte a vysušte v rúre pri teplote 200 stupňov. Držte ich tam cca 30 minút.

Po ochladení vložte všetky šišky do vrecka a pridajte 20 kvapiek vášho obľúbeného aromatického oleja. Potom ich na týždeň vo vrecku odložte, aby sa olej mohol vstrebať. Takéto šišky potom môžete použiť úplne na všetky vaše sviatočné nápady.

RADA REDAKCIE

Ešte vám odporúčame zoznámiť sa s 8 radami od Ježiška – ako pre svojich blízkych pripraviť nezabudnuteľné Vianočné sviatky. Veď radosť v očiach blízkych je ten najväčší darček, o ktorý sa oplatí postarať.

Nebuďte prekvapení ak kvôli tejto sviatočnej vôni budete mať doma vy aj vaša rodina vždy dobrú náladu, však sviatočné vône presne toto spôsobujú. Určite použite jeden alebo aj viac týchto tipov a v plnej miere okúste vo svojom dome sviatočnú atmosféru.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.
foto: takprosto.cc 

You Might Also Like