Vedci zistili, že niektoré mladšie osoby s miernym priebehom koronavírusu môžu utrpieť túto poruchu mozgu

Zdá sa, že nový koronavírus spôsobuje náhle mŕtvice u dospelých vo veku 30 a 40 rokov, ktorí majú len mierny priebeh tejto choroby.

Thomas Oxley, neurochirurg z newyorského Mount Sinai v New Yorku a jeho kolegovia uviedli podrobnosti o piatich ľuďoch, ktorých liečili. Všetci mali menej ako 50 rokov a všetci mali buď mierne príznaky infekcie koronavírusu Covid-19 alebo vôbec žiadne príznaky.

„Zdá sa, že v tepnách dochádza k zrážaniu krvi, čo zrejme zapríčiňuje tento vírus. Počas dvojtýždňového pozorovania sme pri mladých pacientoch zaznamenali sedemnásobne väčšie náhle mozgové príhody. Väčšina z nich nemala žiadne iné zdravotné komplikácie a buď len mierne alebo žiadne príznaky koronavírusu,” uviedol Oxley

Ten dodal, že nie je bežné, aby takto mladí ľudia mali mozgové príhody. Za posledný rok v priemere každý mesiac na mozgovú príhodu hospitalizovali ani nie dvoch ľudí.

Náhla cievna mozgová príhoda, ľudovo mŕtvica, je dôsledkom prerušenia alebo zníženia prívodu krvi a živín a látok v nej obsiahnutých do nervového tkaniva mozgu.

Už niekoľko minút trvajúce nedokrvenie mozgu spôsobuje smrť mozgových buniek a v závislosti od lokalizácie aj rad klinických komplikácií.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: cnn.com

You Might Also Like