Vedci varujú! Krabice na pizzu a nádoby na potraviny obsahujú chemikálie spôsobujúce rakovinu.

Podľa informácie zverejnenej v časopise Environmental Health Perspectives 1. mája obsahujú krabice na pizzu a nádoby na potraviny priemyselné chemikálie, ktoré poškodzujú zdravie a životné prostredie.

Vedci z oblasti životného prostredia dôrazne varovali pred týmto nebezpečenstvom. 200 vedcov z 38 krajín podpísalo úvodný text tzv. „Madridského vyhlásenia“.

Tento dokument vyžaduje obmedzenie chemických látok známych ako PFAC a ich alternatívy bez dôkladného testovania ich bezpečnosti.

„Je potrebný výskum na nájdenie bezpečných alternatív pre všetky súčasné použitie PFAS,“ vysvetľuje Linda Birnbaumová z amerického ministerstva zdravotníctva a humanitných služieb a Phillippe Grandjean z University of Southern Denmark a Harvard School of Public Health.

„Otázkou je, či by sa tieto chemikálie mali zatiaľ používať, a to vzhľadom na ich vplyvu na životné prostredie?“

Rozsiahle a smrtiace PFAS

PFAS alebo ak perfluorované alkylované látky, bežne označované ako polyfluoralkyly a perfluoralkyly, sú v modernom svete veľmi rozšírené. Používajú sa k totiž odpudzovanie vody a oleja vo výrobkoch, ako sú:

 • krabice na pizzu
 • voskované sáčky na pečenie
 • nápojové kelímky
 • voskové papiere pod.

Sú široko používané, pretože takisto zvyšujú odolnosť výrobkov proti vysokým teplotám.

Bohužiaľ tak PFAS ľahko končí v potravinách a vo vzduchu v podobe prachu. PFAS sa tak z týchto zdrojov následne dostávajú do vody a pôdy a tým ohrozujú naše prírodné zdroje.

Podľa „madridského vyhlásenia“ zistili štúdie na zvieratách silnú spojitosť medzi PFAS a zdravotnými problémami, ako sú:

 • pečeňová toxicita
 • nebezpečné zmeny metabolizmu lipidov
 • problémy s imunitným, endokrinným a neurologickým systémom.

Vedci tiež potvrdili, že tieto chemické látky môžu spôsobiť nádorové ochorenia, behaviorálne toxicitu a smrť u dojčiat.

Podľa výsledkov ľudského epidemiologického výskumu sú PFAS tiež spojené s:

 • rakovinou semenníkov a ľadvín
 • ulceróznou kolitídou
 • poruchou imunity
 • znížením hladiny hormónov v tele
 • oneskorením puberty
 • obezitou
 • nižšou pôrodnou hmotnosťou
 • vysokými hladinami cholesterolu
 • hypotyreózou
 • nesprávne fungujúcou pečeňou.

Štúdie ukazujú, že PFAS by mali byť tiež považované za perzistentné organické znečisťujúce látky, alebo ak POP. To znamená, že sú schopné odolať prirodzenému životnému prostrediu a nakoniec biokoncentrovanie v tkanivách ako u ľudí, tak i zvierat. Tieto chemické látky boli nájdené u ľudí a zvierat po celom svete.

„Madridské vyhlásenie“ vysvetľuje, že počas absorpcie sa PFAS premieňajú na perfluorované toxické chemikálie odolné voči rozkladu.

Sú náhradné chemikálie tiež toxické?

„Madridské vyhlásenie“ je konečným výsledkom desaťročného preukazovania škodlivých účinkov PFAS. Áno, obľúbená teflónová vrstva na panviciach, ktorá je teraz vyrobená z fluorovaného toxického chemického PTFE, bola najprv vyrobená z PFAS. Toxické zloženie vrstvy bolo zmenené kvôli dôkazom, ktoré súvisia s PFAS a rakovinou.

V roku 2005 bola spoločnosti Dupoint, uložená Agentúrou pre ochranu životného prostredia pokuta 16,5 milióna dolárov. Tá bola prirodzeným dôsledkom ich politiky a po dlhé roky zakrývaných dôkazov o toxických chemických látkach.

Iné chemikálie PFAS sú tiež v procese nahrádzania, ale podľa „madridského vyhlásenia“, môžu byť tieto alternatívy rovnako toxické ako pôvodné chemikálie, čo nie je vôbec žiadne zlepšenie situácie.

„Hoci sú niektoré PFAS s dlhým reťazcom regulované alebo vyraďované, najčastejšími náhradami sú PFAS s krátkym reťazcom s podobnými štruktúrami alebo zlúčeninami s fluórovanými segmentmi spojenými etherovými väzbami“, vysvetľujú.

Vyhlásenie varuje, že tieto toxické alternatívy by mohli dokonca zvyšovať obsah toxických perfluórovaných chemikálií v predmetoch okolo nás a prostredia vo všeobecnosti. Ich prijatie by mohlo byť oveľa horšie, ak budú alternatívy neúčinné a používané vo veľkých množstvách.

„Madridské vyhlásenie“ vyzvalo globálne spoločenstvo, aby „prijalo opatrenia na medzinárodnej úrovni s cieľom obmedziť používanie PFAS vo výrobkoch a zabrániť ich nahradenie fluórovanými alternatívami, aby sa zabránilo dlhodobému poškodeniu ľudského zdravia a životného prostredia“.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like