Vedci objavili ďalšiu, úplne nečakanú príčinu rakoviny pľúc

Všetci vieme, že vzduch zo znečisteného mesta môže poškodiť naše zdravie, a že vtedy máte aj vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc.

Fajčenie, smog, genetika či prach – to všetko sú rizikové faktory.

Bez ohľadu na to, či žijete na dedine alebo vo veľkomeste, každá lokalita v blízkosti nejakej priemyselnej zóny je pre vás škodlivá.

Nájdenie si nejakého tichého miesta v horách je vždy lepšia voľba. Vzduch, ktorý dýchate, je jeden z najhlavnejších rizikových faktorov rakoviny pľúc .

Vedci však zistili, že okrem samotného znečistenie vzduchu je podstatný ešte jeden faktor, ktorý prispieva k tomuto ochoreniu.

Tým faktorom je prekvapivo nadmorská výška, v ktorej žijete.

Ako nadmorská výška ovplyvňuje riziko rakoviny

Zrejme tomu teraz nebudete chcieť ani uveriť, ale je to skutočne tak.

Túto informáciu priniesol aj denník New York Times . Podrobnejšie sa o nej dočítate tiež na stránke publikujúci medicínske výskumy WebMD .

Ide o to, že sa počas výskumu zistila silná negatívna korelácia medzi nadmorskou výškou a výskytom rakoviny pľúc. To znamená, že čím nižšia bola nadmorská výška, tým vyššie bol výskyt rakoviny pľúc.

A kto je hlavným vinníkom? Opäť neuveríte, ale je ním kyslík.

Áno, ten kyslík, ktorý dýchame, ktorý nás udržuje pri živote a bez ktorého by sme neprežili dlhšie ako 5 minút.

Vysvetlenie je nasledovné:

Na jednej strane je pre nás kyslík nepostrádateľný. No na strane druhej, ako všetci vieme, kyslík je silná oxidačná látka.

Na železe spôsobuje hrdzu a v našom tele zase poškodzuje (oxiduje) bunky.

Bunky síce využívajú kyslík vnútorne na produkciu energie, avšak jeho pôsobenie na vonkajšie štruktúry buniek má škodlivý účinok.

 

 

Nadmorská výška tu hrá tú rolu, že v nížinách a všeobecne v oblastiach blízkych hladine mora, je vzduch oveľa hustejší, čiže bohatší na kyslík. Napriek zdaniu, že je to pre telo výhodné, opak je pravdou.

V nízkych nadmorských výškach sa vám síce môže ľahšie dýchať, ale zároveň dochádza k väčšiemu poškodzovaniu buniek, ktoré s kyslíkom najviac prichádzajú do styku. A tými bunkami sú práve bunky vo vašich pľúcach.

Pre ľahšie pochopenie si predstavte porovnaní s autom.

Oheň v motore je kontrolovaný a samozrejme užitočný, pretože auto poháňa. Avšak oheň na karosérii, interiéru či na akékoľvek iné časti auta je pre neho zničujúci .

Čo telu spôsobuje nadmerné množstvo kyslíka

Podobne ako vo vyššie uvedenom porovnaní s autom, nadmerný kyslík mimo mitochondrie buniek (bunkových motorov) spôsobuje v tele neskutočný chaos.

Dochádza k tvorbe voľných radikálov, poškodzovanie DNA či mutáciám buniek. To potom vedie k predčasnému starnutiu a nakoniec k rakovine.

Vaše pľúca sú prvým orgánom, ktorý je postihnutý týmito škodlivými vplyvmi nadmerného kyslíka. Preto aj v nich najskôr dochádza k rozvoju rakoviny.

Ako sa chrániť

Znie to síce hrozne, ale je ide o úplne prirodzený proces.

Dokážete to však ovplyvniť a chrániť sa napríklad tým, že sa presťahujete do vyšších nadmorských výšok. Tým si výrazne znížite riziko rakoviny pľúc.

Bude tam síce menej kyslíka, tomu sa však dokáže vaše telo prispôsobiť tým, že zvýši koncentráciu červených krviniek v krvi.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Zdroj: As Altitude Rises, Lung Cancer Rates Seem to Fall

You Might Also Like