Vďaka tomuto jednoduchému triku je moja obuv pred soľou v zime chránená. Funguje na všetky druhy topánok

Zimné počasie spojené so snehom je nepríjemné nielen pre našu pokožku. Ulice sú posiate soľou, ktorá nám síce bráni poškmyknúť sa a utekať na pohotovosť so zlomenou rukou, škodí však našim topánkam. Jemná koža či semiš sa jej jednoducho neubránia a ten, kto sa s následkami bude musieť popasovať ste vy. My však vieme zopár jednoduchých rád, ktoré vám v boji proti škvrnám od soli vždy pomôžu.

Soľ rozožiera akýkoľvek prírodný materiál. Vysúša, stopy po snehu zostávajú na obuvi a na ich čistenie musíme používať špeciálne produkty, najmä v prípade semišu.

Prezradíme vám, ako sa zbaviť soli z topánok, aby vaše obľúbene čižmy vydržali aj niekoľko sezón.

  1. Po príchode domov si okamžite očistite kožené topánky teplou (nie horúcou) vodou. Miesta pokryté stopami od soli zabaľte do papierových utierok alebo toaletného papiera a počkajte kým vyschnú. Soľ sa absorbuje do papiera a topánky následne potrite detským krémom.
  2. Eliminovať soľné škvrny na kožených topánkach vám pomôže aj roztok 9% octu. Zmiešajte si ocot s vodou v pomere 3:1 a potrite si tým postihnuté oblasti na topánkach.
  3. Ricínový olej – populárny ľudový prostriedok na boj so soľnými škvrnami. Očistené a vysušené topánky pretrite mäkkou handričkou namočenou v ricínovom oleji. Ak biele škvrny nemiznú opakujte postup a potom si čistou kefkou „prečešte“ semiš.
  4. Semišová obuv vyzerá pekne, no starostlivosť o ňu je o niečo náročnejšia. Vyskúšajte toto: nalejte si do hrnca vodu, varte ju a podržte si čižmy nad parou unikajúcou z hrnca – nie dlho.
  5. Prostriedok na semiš a nubuk: zmiešajte si 1 PL amoniaku s 1 PL teplej vody. Pomocou špongie namočenej v tomto roztoku si dôkladne vyčistíte špinavé miesta. Keď povrch topánok vyschne, pretrite ho gumenou kefou určenú na semiš.

Teraz, keď vaše topánky opäť získali elegantný vzhľad a soľné škvrny zmizli, ošetrujte ich špeciálnými impregnačnými prípravkami. Topánky tak získajú svoju prirodzenú farbu a vytvorí sa na nich ochranný hydrofóbny film.

Pre hladkú kožu si vyberajte výrobky na báze prírodného včelieho vosku a nie silikónu, pretože ten poškodí topánky ešte viac, ako samotná soľ. Pre semišovú a nubukovú obuv používajte produkty vo forme spreja.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

foto:takprosto.cc

You Might Also Like