Užívate ibuprofen? Lekári varujú, aby ste s tým okamžite prestali! Prečítajte si prečo.

Ibuprofen je nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré sa používa na liečenie bolesti, horúčky a zápalu. Ide o jeden z najpopulárnejších liekov. K dostaniu je bez predpisu, a všeobecne je považovaný za bezpečný. Avšak nedávne štúdie zistili o tomto lieku niečo veľmi šokujúce! Čítajte ďalej!

Búrlivé diskusie pre obmedzenie predaja ibuprofénu začali po tom, čo bolo zistené riziko náhlej srdcovej zástavy. Podľa najnovších výskumov uskutočnených v Dánsku sa jedná až o 31%. U lieku Diclofenac skupiny NSPZL, ktorý je v niektorých krajinách k dostaniu bez predpisu, sa riziko zvyšuje až o 50%.

Prof. Gunnar Gislason z University v Kodani, ktorý viedol výskum, apeluje na prísnejšie kontroly predaja ibuprofénu a iných protizápalových liekov skupiny NSAID. Povedal: „To, že sú tieto lieky voľne predajné navodzuje dojem, že musia byť aj bezpečné. Výsledky výskumov sú ale krutou pripomienkou toho, že tieto lieky nie sú neškodné. Diklofenak a ibuprofén, 2 bežne používané lieky, zvyšujú riziko srdcovej zástavy.“

 

 

Nebol to prvý výskum, ktorý preukázal nepriaznivé účinky týchto liekov na ľudský organizmus. Výskum a výsledky boli zverejnené už vlani v British Medical Journal. Počas starších výskumov lekári zaznamenali aj abnormálny srdcový rytmus – ktorý môže viesť k zlyhaniu srdca – a zvýšené riziko srdcového infarktu a mŕtvice pri pravidelnom užívaní. Gislason varoval ľudí so srdcovými problémami, aby tieto lieky okamžite prestali užívať. „Lieky skupiny NSPZL by sme mali užívať s veľkou opatrnosťou. Vyhýbať by sa im mali pacienti trpiaci kardiovaskulárnym ochorením alebo rizikom ich vzniku.“ povedal.

A dodal: „Nemyslím si, že tieto lieky by mali byť voľne predajné v supermarketoch alebo na čerpacích staniciach, kde neexistuje odborné poradenstvo o tom, ako ich užívať.“ Gislason navrhol, že by mali byť užívané iba po konzultácii s lekárom alebo farmaceutom. „Tieto lieky by mali byť dostupné iba v lekárňach a mali by sa užívať len v obmedzenom množstve a v nízkych dávkach,“ povedal a dodal: „V spoločnosti prevláda názor, že sú tieto lieky bezpečné, je absolútne mylný. Ak si môžete kúpiť tieto lieky v obchodoch, automaticky vás napadne: „Musí byť predsa bezpečné.“ „Naša štúdia ale potvrdzuje, že tieto lieky zvyšujú riziko srdcovej zástavy a konzultácia s lekárom alebo farmaceutom je priam nevyhnutná.“ Dánski výskumníci študovali výsledky takmer 29 000 pacientov, ktorí mali srdcovú zástavu medzi rokom 2001 až 2010. Zistili, že užívanie akéhokoľvek lieku skupiny NSAID zvýšilo pravdepodobnosť srdcovej zástavy až o 31%. Gislason povedal, že človek by nemal užiť viac než 1200mg ibuprofénu denne. Zdieľajte tento článok s priateľmi a rodinou.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: The Guardian

You Might Also Like