Týchto 12 nádherných izbových rastlín nepotrebuje žiadnu starostlivosť, len raz za čas poliať. Číslo 9 by som určite chcela mať doma!

Tieto rastliny nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť. Netreba ich hnojiť, presádzať, čistiť od starých lístkov. Jediné, čo si žiadajú je občas im dopriať trochu vody. Sú tu pre krásu a pre potešenie našich očí. Vlastníte niektorú z týchto báječných rastliniek aj vy?

 

 

Neobvyklé izbové rastliny sú presne to, po čom naše srdcia bažia. Práve preto, že všetko ostatné je už v dnešnej dobe dostupné a mnohé krásne izbové rastliny potrebujú starostlivosť, na ktorú nemáme čas a neraz ani priestor. Rastlinky, ktoré vám však dnes predstavíme, sú príbuzné sukulentov a kaktusov, no ich vzhľad si vás celkom podmaní.

Mach Marima

 

Tieto machové gule sú neobvyklým druhom, ktorý nemá rád slnečné svetlo. Sú absolútne úchvatné najmä v akváriách, no dokážu existovať aj samostatne. Marima, alebo kladofora je považovaný sa symbol večnej lásky, pretože rastie veľmi pomaly. Za rok podrastie len o 5-7cm, zato dokáže žiť aj 200 rokov. Podľa japonskej tradície prináša majiteľovi šťastie a prosperitu.

Sukulent Delfín

 

Rastlinka, ktorú ľudia nazývajú delfín je mimoriadne obľúbená v Japonsku. Ľahko ju však zoženiete aj u nás a radosť robí najmä, keď podrastie a krásne sa zahustí. Ide o sukulent, ktorého lístky svojim tvarom pripomínajú skákajúce delfíny. Má dlhšiu stonku a v čase kvitnutia nádherné bledoružové kvety. Ako inak, je extrémne nenáročný. Jediné, čo nemá rád je príliš veľa vody.

Trachyandra

 

Chápadlá medúzy, alebo zelené kučery? Vyberte si sami. Táto rastlinka mnohým ľuďom pripomína rôzne veci. Je veľmi nenáročná, pochádza z Afriky a je zvyknutá žiť pod spaľujúcim slnkom, preto ju treba ako jednu z mála rastlín uvedených v tomto článku polievať raz týždenne. Napriek tomu je ideálnou spoločníčkou aj v izbách domov a dariť sa jej bude na svetlom a slnečnom mieste.

Crassula

 

Blízka príbuzná známeho „stromu peňazí“ miluje svetlo a čerstvý vzduch. Ľudia ju často nazývajú aj „pohár na víno“ – je to pre jej neuveriteľný tvar. Aké krásy dokáže stvoriť príroda!

Euphorbia

 

Pohľadná kráska pochádzajúca z ďalekej Afriky už na prvý pohľad pripomína kaktus. Čudovali by ste sa, že prežije aj mrazy! Potrebnú vlhkosť si euphorbia udržiava vo vnútri rastliny, preto aj jej život je podobný kaktusu. Po piatich rokoch začína rodiť krásne kvety. Každý, kto tieto kvety uvidel, nenašiel na ne dostatočne vystihujúce a vhodné slová.

Gorgonian

 

Táto rastlina je sestrou kvitnúcej euphorbie, no na rozdiel od nej je jedovatá. Rodí nádherné žlté kvety a miluje suchý vzduch a slnko. Je veľmi nenáročná, no neradno ju ochutnávať. Vydrží prakticky všetky podmienky, okrem preliatia vodou. Svojich majiteľov teší celoročnou zeleňou.

Platycerium

 

Niektorí ľudia neveria, že táto rastlina nie je vystrihnutá z papiera. Naozaj tak môže pôsobiť, no pravda je taká, že jej ploché listy pripomínajúce parohy dokážu prežiť tak v izbách, ako sa ťahať po záhradných stromoch. Rozjasní a oživí akýkoľvek interiér a nikdy neprestane byť zelená.

Pryšec

 

Ďalší z roku euphorbií už na pohľad vyzerá výstražne. A veru má prečo. Táto rastlina je v červených častiach veľmi jedovatá. Ak ju však nejete, dokáže skrášliť váš interiér a dodať mu punc exotiky a originality zároveň. Potrebuje suché miesto a málo vody. Niektoré druhy sú aj čisto zelené, iné majú vo vrchných častiach ostrú červenú, alebo lososovú farbu. Každopádne ide o veľmi priateľskú rastlinku, ktorá sa vám poďakuje aj v prípade, že ju nepolejete celé dva týždne.

Haworthia

 

Všetky rastlinky z rodu haworthia sú nádherné a najlepšie sa im darí v skalách. Oči však potešia aj v izbách domov a bytov, stačí ak im do zeminy doprajete trochu kamienkov, raz za čas ich polejete a sem tam sa ne usmejte. V ich listoch môžete pozorovať celý vesmír. Sú jednoducho neuveriteľné.

Rozchodník

 

Rozchodník je zo všetkých týchto rastliniek najvyberavejší a pekný bude len ak mu doprajete dostatok slnka. Druhov rozchodníkov je veľa a nádherne kvitnú. Ich kvety mávajú rôzne farby a darí sa im tak v interiéri ako v exteriéri. Vaše miestnosti dokážu skrášliť takmer tak dokonale, ako vašu záhradu.

Prasleny

 

Extrémne rýchlo rastú a za každých okolností vyzerajú akoby ich opatroval starostlivý kvetinár. Prasleny nepotrebujú žiadnu výnimočnú starostlivosť a ich kučerav točité listy vám budú robiť radosť kdekoľvek v dome.

Urnula

 

Urnule sú mimoriadne neobvyklé a svojim tvarom pripomínajú trochu asymetrickú hviezdicu. Už na pohľad sú vhodné do skalky, ale krásne budú aj v interiéroch na slnečných a suchých miestach.

Všetky z týchto rastlín dostať už bežne aj u nás, stačí sa po nich len poobzerať a môežte ich mať doma aj vy. Dajte nám vedieť, ktoré z rastliniek by ste chceli mať, alebo ktoré už doma máte.

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like