Trpíte často na nepekné modriny, alebo Vás len tak svrbí koža? Mali by ste byť na pozore, pretože sa môže jednať o problémy s pečeňou!

O pečeni je známe, že sa jedná o najväčší vnútorný orgán a zároveň aj o najväčšiu vnútornú žľazu, ktorá sa nachádza v ľudskom tele. Spravidla býva, že u zdravého človeka stredného veku by zdravá pečeň mala vážiť cca 1,4-1,6 kg.

Pečeň je pre každého človeka veľmi dôležitá, pretože plní niekoľko životne dôležitých funkcií, najmä:

  • pomáha detoxikovať krv,
  • zlepšuje tráviaci systém,
  • tvorí žlč, ktorá pomáha ľudskému telu rozkladať tuky.

Toto sú však len malé dôvody toho, prečo je pre nás pečeň taká dôležitá. V skutočnosti má mnoho ďalších skvelých funkcií.

  • Ukladá glukózu.
  • Prevádza glukózu na cukor, ktorú telo môže využiť v prípade, keď má nízku hladinu cukru v krvi.
  • Ukladá rad pre telo významných vitamínov.
  • Spracováva hemoglobín, inzulín a veľa ďalších dôležitých hormónov.
  • Odstraňuje staré červené krvinky.
  • Premieňa amoniak na močovinu.

Pečeň je pre človeka a zdravý život skrátka nevyhnutná. Je preto na mieste, aby sme sa o nue riadne starali a zaistili tak jej správnu funkciu. V situácii, keď pečeň začína nejakým spôsobom trpieť, telo začne vysielať signály, ktoré nás upozorňuje na prípadné problémy. Aby sme dokázali lepšie e efektívne riešiť problémy s pečeňou, prinášame Vám zoznam príznakov, ktoré svedčia o týchto problémoch.

Je vedecky dokázané, aj podľa Národného inštitútu pre diabetes, zažívací trakt a obličky, že ľudia s pečeňovými problémami môžu pociťovať väčšiu tendenciu k tvorbe modrín. To tiež môže znamenať tendencie ku krvácaniu. Všetko plynie z ohrozenia pečene, ktorá slúži na produkciu proteínov. Tie sú dôležité najmä potom pre zrážanlivosť krvi.

Opuchy

V súvislosti s problémami pečene môže tiež dochádzať k zadržiavaniu tekutín v tele. V dôsledku toho potom dochádza k opuchom, najmä v oblasti brucha a nôh. Ak trpíte teda častými opuchmi, nemali by ste to podceňovať.

Vylučovanie

Podľa štúdie The Health Service o pečeňových problémoch napovedá aj samotná stolica a moč, hlavne potom ich farba. Ak je stolica príliš svetlá a moč zase príliš tmavá, musíte okamžite zájsť za lekárom.

Svrbenie

Možno Vám príde, že to nemôže mať súvislosť, ale svrbenie pokožky je uvádzané ako jeden z najčastejších príznakov ochorenia pečene. Svrbenie sa spravidla týka celého tela. Ak Vaša pokožka na prvý pohľad vyzerá normálne, ale aj napriek tomu Vás svrbí celé telo, mali by ste sa zamyslieť nad vyšetrením u lekára.

Kožné žltnutie

Ako už asi viete, žltnutie kože je jedným v prvotných príznakov poškodenia pečene. K žltnutiu dochádza v dôsledku tvorby bilirubínu, čo je žlté krvné farbivo. To, že je pečeň poškodená znamená, že nie je schopná vyfiltrovať toxíny. Bilirubín ako fomra žlčového farbiva sa následne akumuluje v krvi. Voľný pohyb tohto farbiva v krvi má následky viditeľné na pleti, ktorá žltne. Okrem pleti môže dochádzať tiež žltnutie končekov prstov a nôh, bielka či nechtov.

Nie vždy sa objavia príznaky!

Je nutné si uvedomiť, že nie vždy sa objavia príznaky ochorenia pečene. Je známe, že cca polovica ľudí s ochorením pečene nevykazuje žiadne prvotné príznaky. Rovnako tak je nedostačujúca považovať za ochorenie pečene občasné svrbenie kože. Všetko je teda dobré brať s nadhľadom, ale zároveň si byť týchto príznakov vedomý pre prípad, že by šlo o niečo vážnejšie!

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like