Trombóza môže prekvapiť aj vás: Dva príznaky, ktoré okamžite upozornia na upchatie žily

Trombózu možno liečiť, bohužiaľ ale veľa ľudí ignoruje príznaky a táto diagnóza je smrteľná pre 1 z 3 osôb. Trombóza vzniká v žilách alebo tepnách ako obranný mechanizmus s účelom poškodenú žilu liečiť. Bohužiaľ ale krvná zrazenina niekedy putuje tam, kam nemá a ohrozuje náš život.

Najnebezpečnejším problémom ale je, že ľudia často nepoznajú príznaky a neodhalia toto riziko včas. Navyše, veľa ľudí si ani neuvedomuje, čo všetko spôsobuje tvorbu krvných zrazenín.

Príčiny vzniku trombózy:

– srdcové choroby (tachykardia, bradykardia)
– tehotenstvo alebo prvých 6 týždňov po pôrode
– hormonálna antikoncepcia
– hormonálna liečba obsahujúce estrogén
– dlhé sedenie (napríklad počas cestovania) alebo sedenie „nohy cez nohu“
– komplikované operácie, ortopedické, po ktorých sa pacient nemôže hýbať
– fraktúry alebo závažné poranenia svalov
– porucha zrážanlivosti krvi
– rakovina a liečba rakoviny
– obezita

Symptómy

Trombóza sa objavuje v hlbokých žilách a občas sa zrazenina dostane do pľúc. Tieto príznaky je potrebné poznať.

Hlboká žilová trombóza

Obvykle vzniká v hlbokých žilách končatín. Keď vznikne zrazenina, okolité tkanivá zväčšujú svoj objem a sú citlivé na dotyk. Koža je červená alebo domodra. Postihnuté miesto je väčšinou teplé na dotyk. Ak si všimnete týchto príznakov, ihneď kontaktujte svojho lekára.

Pľúcna embólia

Príznaky pľúcnej embólie sú náhla dýchavičnosť, silné bolesti na hrudníku, búšenie srdca, kašeľ – niekedy s krvou. Ak trpíte na tieto príznaky, okamžite zavolajte sanitku alebo choďte na pohotovosť.

Diagnóza

Najjednoduchší spôsob diagnózy krvných zrazenín je ultrazvuk. Pokiaľ toto vyšetrenie nič nepreukáže, nasleduje magnetická rezonancia.

Liečba

V závislosti od miesta vzniku zrazeniny je potrebný chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch je liečba intravenózna, alebo je to kombinácia oboch spôsobov.

Prevencia

Zrazeniny vznikajú v dôsledku porúch krvi, fajčenie, obezity, vysokého krvného tlaku, cukrovky alebo vysokej hladine cholesterolu. Je potrebné sa o prevencii poradiť s lekárom.

Nezabudnite zdieľať tento článok – môžete tým niekomu zachrániť život!

You Might Also Like