Trápi vás bolesť prsníkov? Tu je 7 hlavných PRÍČIN, kedy môžu ženu bolieť prsia. Vyvarujte sa im

Podľa štatistík bolesťou v hrudníku trpí 60-70% žien a môže nastať kedykoľvek, bez ohľadu na vek. Charakter a intenzita bolesti sú veľmi rôznorodé: od malého brnenia a nepohodlia až po pocit pálenia a tiaže.

боль в области груди у женщин

Mnoho žien sa pri podobných príznakoch obáva toho najhoršieho a spustí sa u nich panika. Lekári však hovoria, že symptómy nemusia hneď naznačiť, že ide o rakovinu prsníka.

Tu je niekoľko príčin

  1. Dospievanie

Činnosť ženských hormónov v tele mladých dievčat sa začne prebúdzať. V tomto období je bolesť prsníkov bežná a aj najväčšia. S vekom sa znižuje a po určitom čase ju už ani nepocítite. Každé dievča by malo ísť na mamografiu nie častejšie ako 3 mesiace medzi 7-10 dňom menštruačného cyklu.

  1. Hormonálna antikoncepcia

Bolesť pŕs je obvyklým javom pri užívaní antikoncepcie. Po jej vysadení zmiznú aj bolesti.

  1. PMS

Približne 50% žien na celom svete trpí predmenštruačným syndrómom. Časté bolesti hlavy, zmeny nálady, bolesti v bruchu, teplota a v neposlednom rade bolesti prsníkov.

  1. Menopauza

Bolesť v hrudníku môže byť orientačným bodom pre blížiacu sa menopauzu. Tá nastáva po 45. roku a dokáže vystrašiť všetky ženy, ktoré predtým nič podobné nezažívali.

  1. Chirurgický zákrok alebo zranenie

Dôsledkom zväčšenia prsníkov ženy podstupujú nepríjemné bolesti po operácii.

  1. Fibrocystické prsníky

Toto je takmer najčastejšia príčina bolesti hrudníka. Každá druhá žena na svete trpí touto diagnózou. Choroba je charakterizovaná abnormálnym rastom prsného tkaniva, bolesťou prsníkov a občasnou sekréciou.

  1. Nádor

Ženy, ktoré trápi dlhodobá bolesť prsníkov a nenavštívia svojho lekára, môžu sa objaviť v prvej skupine rizika vzniku nádoru. Ak máte pravidelné bolesti, navštívte mamografické oddelenie, kde vám urobia potrebné vyšetrenia.

  1. Tesná podprsenka

Niektoré ženy s bujnejším poprsím sa ho snažia skryť a preto nosia podprsenky, ktoré sú o 1-2 veľkosti menšie. Nenoste preto tesné podprsenky a ani v nich nespite, predsa len, aj vaše prsia si potrebujú oddýchnuť.

Nezabudnite sa o tieto rady podeliť aj s vašimi kamarátkami a rodinou. Zdieľajte článok pre ich dobro

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like