Toto sú najčastejšie dôvody bolesti hlavy: Lekár radí, ako s nimi dokážete zatočiť!

Bolesť hlavy vie niekedy naozaj potrápiť. Pocit, keď vám v nej duní, píska a vám nepomáha žiaden liek. Každá bolesť hlavy však má svoje odôvodnenie. Preto je dobré, ak to viete odlíšiť.  Samotná bolesť vzniká vtedy, keď  sa krvné cievy v hlave stláčajú a vysielajú do mozgu signál, ktorý nás bolesťou varuje, že niečo nie je v poriadku. Poznáme štyri najbežnejšie druhy bolesti hlavy. Naučte sa ako s nimi bojovať.

Bolesť hlavy pri zvýšenom krvnom tlaku: Ak máte vysoký krvný tlak, pravdepodobne pociťujete bolesť na bokoch hlavy. Bolesť je v tomto prípade mierna, avšak časom a nepodchytením sa môže zhoršiť. Samozrejme, pri vysokom krvnom tlaku sa vyskytujú aj ďalšie príznaky ako je dýchavičnosť, bolesť na hrudníku či rozmazané videnie.

Pri takejto bolesti hlavy je dobré čo najrýchlejšie užiť liek na regulovanie krvného tlaku. Taktiež nepodceňujte spánok, vyhýbajte sa stresu a obmedzte fajčenie a iné nebezpečné návyky.

Migréna: Veľa ľudí opisuje bolesť hlavy pri migréne ako najhoršiu bolesť akú zažili. Takáto bolesť môže trvať od niekoľkých hodín až do troch dní. Migréna má okrem neznesiteľnej bolesti hlavy aj príznaky ako sú závraty, nevoľnosť, zvracanie, precitlivenosť na zvuky a svetlo. V tomto prípade si čo najskôr dajte analgetiká a lieky na nevoľnosť. Taktiež kľud, ticho a veľa tekútín.

Bolesť hlavy pri alergii: Alergia môže spôsobiť bolesti až zápal dutín, čo znamená, že sa bolesť lokalizuje hlavne na prednej časti hlavy, to znamená na čele a pod očami. Symptómy, ktoré sprevádzajú túto bolesť hlavy sú nádcha a horúčka. Táto bolesť hlavy sa môže veľa krát podobať aj na bolesť pri migréne.

Ak trpíte náhlym a silným zápalom horných dýchacích ciest a dutín. Odporúča sa užiť antihistaminika.

Clusterová bolesť hlavy: Clusterová bolesť hlavy je mnohými ľuďmi opisovaná ako najhoršia. Jej intenzita sa dá pripísať aj k bolesti hlavy pri migréne. Ide o nepríjemné pocity zovretia v zadnej časti hlavy alebo pod očami. Ďalej sa pri tejto bolesti hlavy môže objaviť opuch tváre a zápal nosa.

Vedci sa dodnes nezhodli čo spôsobuje túto bolesť hlavy. Niektorí hovoria, že je to dedičná bolesť, iní zasa, že takúto bolesť spôsobuje nadmerný úžitok alkoholu alebo dýchanie príliš silného parfúmu alebo čistiaceho prostriedku.

V tomto prípade je dôležité užiť silné analgetiká, použiť sprej do nosa a v niektorých prípadoch vám pomôže aj inhalácia čistého kyslíka.

Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza odbornú pomoc alebo poradenstvo. Pri akýchkoľvek bolestiach, tažkostiach sa obráťte na vášho lekára / lekárnika! 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like