Toto ovocie je na kašeľ 5x účinnejšie ako tradičné sirupy z lekárne!

Do našich končín sa dostalo z Južnej Ameriky ešte v čase Krištofa Kolumba. Pôvodne to bolo znakom prestíže a vyskytovalo sa iba ako súčasť menu na veľkých hostinách…

 Dnes je toto ovocie ľahko dostupné a je obľúbené najmä vďaka svojej sladkej a osviežujúcej chuti. Okrem tej však má tiež mnoho zdravotných prínosov.

Vo svojej pôvodnej domovine bolo už po stáročia uznávané pre svoje pozitívne účinky hlavne na trávenie a tiež preto, že pôsobí protizápalovo. Jedna jeho zložka má dokonca dokázané účinky proti rakovine.

V čom spočíva sila ananásu?

Protizápalové účinky sú pripisované predovšetkým činnosti bromelínu – enzýmu a silnému antioxidantu. Dodnes už prebehlo mnoho štúdií zameraných na funkcie tohto enzýmu.

Verí sa, že dokáže:

zmierniť bolesti kĺbov
artritídu
tíši zápaly
bráni rastu nádorov

skracuje dobu liečby po operáciách.

 

 

Bromelín je jeden z najznámejších výživových doplnkov v Nemecku, kde sa zistilo, že pomáha zmierňovať zápaly a opuchy nosa a prínosových dutín, a to hlavne po operácii alebo zranení.

Tento enzým zabíja baktérie a bojuje s infekciami. Ananás je tiež bohatý na vitamín C. Pohár ananásového džúsu (čerstvo odšťavněného) obsahuje približne 50% odporúčanej dennej dávky.

Ak jete kúsky čerstvého ananásu, už jedna porcia vám dodá 131% vitamínu C potrebného na jeden deň. Tento dôležitý vitamín a zároveň antioxidant pomáha udržiavať kosti, svaly a žily silné a zdravé.

Okrem iného ananás obsahuje vitamín A, tiamín, riboflavín, vitamín B6, kyselinu pantoténovú, horčík, mangán a draslík. Je tiež výborný zdroj ďalších esenciálnych vitamínov a minerálov.

Ako ananás ovplyvňuje liečbu kašľa?

Čo sa týka liečby neústupného kašľa a prechladnutia, ananásový džús dokáže upokojiť bolestivé hrdlo a pomáha pri vykašliavaní hlienov.

Jedna štúdia porovnávala sirup proti kašľu, ktorý kúpite bez predpisu a extrakt z ananásu.

Zistila, že ananás je až päťkrát účinnejší. Pacienti sa uzdravili 4,8krát rýchlejšie, keď užívali prírodný liek z ananásu, a aj samotný priebeh nachladnutia bol oveľa miernejší.

V roku 2010 skupina vedcov z Indie skúmala rôzne spôsoby liečby tuberkulózy a zistili, že zmes ananásového džúsu, medu, korenia a soli dokázala rozpúšťať hlien v pľúcach pacienta.

Keď už siahnete po ananásovom džúse ako forme prírodného lieku, je veľmi dôležité kúpiť prírodný džús, ktorý neprešiel chemickým spracovaním.

Džúsy predávané bežne v obchodoch totiž obsahujú veľa cukru a málo naozajstného ovocia. Najlepšie, čo môžete urobiť, ak máte doma odšťavovač, je urobiť si vlastný čerstvý džús.

Odporúčame tento recept:

1 hrnček čerstvého ananásu
1/4 hrnčeka čerstvej citrónovej šťavy
čerstvý zázvor
1 polievkovú lyžicu čistého, organického medu

 1/2 polievkové lyžice kajenského korenia
môžete pridať aj štipku kurkumy (tá pomôže s trávením)

Zmiešajte všetky ingrediencie a pite dva až trikrát denne. Táto zmes je výborná ako liek proti kašľu a na rozdiel od tých z lekárne je bez pridaných chemikálií.

Extra tip na záver

Najvyššia koncentrácia prospešného enzýmu bromelín je v strede ananásu, teda v tej časti, ktorá sa najčastejšie vyhadzuje.

Je síce trošku tvrdší ako jeho okrajové časti, ale na druhej strane práve tá časť je najzdravšia. Preto ju nabudúce do koša určite nevyhoďte!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like