TOTO je už naozaj vážne! V rómskej osade sa nekontrolovateľne šíri koronavírus!

V Žehre potvrdili nekontrolované šírenie ochorenia koronavírusu Covid-19. Pred rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa 16. marca postavil pred novinárov a otvorene uviedol, že s jednou zo slovenských obcí majú vážny problém. Na tomto území sú nakazené celé rodiny a situácia začína byť viac ako vážna.

Najväčší počet testovaných ľudí na koronavírus bol pred dvoma dňami, približne tritisíc vzoriek. Smutnou správou bolo vyše sto nakazených, no najviac z marginalizovanej rómskej osady v Žehre.

V rómskej osade Žehra v okrese Spišská Nová Ves, kde žije asi 2000 ľudí, sa nekontrolovane šíri choroba koronavírusu covid-19. Uviedol to vo štvrtok slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Po zistení tejto informácie, týkajúcej sa komunitného šírenia nového koronavírusu, premiér Igor Matovič spolu s Ústredným krízovým štábom rokovali o opatreniach na zastavenie šírenia pandémie.

Uvedená obec má už 51 obyvateľov s pozitívnym testom na koronavírus, v dôsledku čoho sa stala dedinou s najväčším počtom nakazených v krajine.

Výsledky rokovania ešte nepoznáme. „V tejto komunite je nekontrolovateľné šírenie vírusu, preto je karantenizovaná,“ prezradil pred zasadnutím štábu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Šírenie nákazy v osadách považujú za veľmi nebezpečné aj pre okolité obce či mestá, hlavne kvôli ich nedisciplinovanosti.

Premiér tvrdí, že otestovaný boli iba tí, ktorí precestovali zo zahraničia do domácej karantény. V dôsledku nedodržania striktných opatrení nákaza sa rozšírila medzi rodinných príslušníkov a tých s ktorými sa stretli. „Z toho bol veľký podiel ľudí pozitívny. To znamená, že problém je omnoho väčší v rámci tej osady. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme komplet jednu osadu, aby sme videli hĺbku tohto problému,“ vysvetľuje Matovič.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like