Toto je naozaj hanba: Poslanci si platy NEZNÍŽILI, ale pre krízu chcú siahnuť na 13. dôchodky!

Premiér Igor Matovič je pripravený dočasne zrušiť 13. dôchodky. Vyhlásil to po rokovaní vlády, na ktorom spolu s Ministerstvom práce prijali súbor opatrení pre zamestnancov a zamestnávateľov v období pandémie koronavírusu.

 

Podľa Matoviča aj dôchodcovia chápu, že sme v ťažkej situácii a sú ochotní “vzdať sa” 13. dôchodkov, ktoré schválila minulá vláda tesne pred voľbami. Zatiaľ tento návrh na stole nie je, ale Matovič potvrdil, že je pripravený o tom hovoriť.

“Postavím sa za to, aj keby to malo politické následky. Ľudia nás nevolili, aby sme sa hrali na Mikuláša, ale aby sme boli zodpovední, aj keby sme mali prijať nepopulárne rozhodnutia,” vyhlásil Matovič.

 

Sociálne opatrenia

V rámci ďalšieho zasadnutia prijala vláda nové sociálne opatrenia, ktoré sa týkajú podnikateľov či zamestnancov. Tie však musí najskôr schváliť prezidentka Zuzana Čaputová.

1. Ošetrovné dostanú rodičia všetkých detí do 11 rokov

2. Ošetrovné dostanú aj rodičia, ktorých detí majú dlhodobé zdravotné problémy. Príspevok bude platiť do dovŕšenia 16. roku dieťaťa a bude vo výške 55% hrubej mzdy rodiča, čo je zhruba 70 percent jeho čistej mzdy.

3.Sociálna poisťovňa bude platiť nemocenské dávky ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe. (55% hrubej mzdy)

4. Firma, ktorá kvôli epidémii musela zatvoriť prevádzku, dostane peniaze, ak neprepustí pracovníkov. Zatiaľ nevedia konkrétne, odkiaľ peniaze vezmú, najpravdepodobnejšia možnosť, je čerpanie z eurofondov.

5. Špeciálnu pomoc dostanú aj podnikatelia a SZČO. Príspevok získajú tí, ktorí dokladujú, že nariadením vlády museli zatvoriť prevádzku, alebo kvôli opatreniam prišli o zákazky. Príspevok budú dostávať aj pár mesiacov po skončení mimoriadnej situácie.

 

Celá tlačová beseda ohľadom predmetných opatrení

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

 

zdroj: tvnoviny.sk

You Might Also Like