Toto je najväčší zabijak cukru! Túto bylinku používajú Indovia na cukrovku už tisíce rokov!

Čo robiť keď uviaznete v žiadostivosti po sladkom? Ak sa ocitnete uviaznutí v podobnom cykle, kedy sa neustále chuť na sladké a neriešite to, môžete si privodiť ďalšie komplikácie, ako sú rezistencia alebo necitlivosť na inzulín.

V týchto prípadoch výborne pomáha ajurvédska bylinka Gymnema lesná (latinsky Gymnema sylvestre), ktorá vás z tohto cyklu vyslobodí.

Listy tejto drevitej popínavé rastliny (liany) sa v Indii používajú na liečbu cukrovky, o ktorej sa pôvodne hovorilo, ako o chorobe medového moču, už vyše 2000 rokov.

Ako uvádza Karta Purkh Khalsa, registrovaný herbalista a autor knihy Cesta ajurvédskych bylín:

“ Počas svojej praxe som zaznamenal výborné výsledky s používaním Gymnemy na znižovanie hladiny krvného cukru. Videl som, ako u mojich pacientov s cukrovkou typu 2 sa znížila a niekedy dokonca úplne odstránila potreba užívanie liekov na hypoglykémiu alebo inzulínu „.

Nikto presne nevie, ako táto bylinka funguje, ale dôkazy naznačujú trojaký mechanizmus. Gymnema podporuje sekréciu inzulínu z pankreatických beta buniek, zvyšuje celkovú citlivosť tela na inzulín a tiež znižujú absorpciu glukózy a tukov v črevách. Tieto závery potvrdzujú aj výsledky niekoľkých štúdií. Jedna takáto štúdia, publikovaná v Žurnále Ethnofarmakologie, vykonaná vedcami z Univerzity v Madrase, skúmala účinok 400 mg extraktu u 22 pacientov s diabetom typu 2 počas 19 až 20 mesiacov. Výsledok ukázal, že u nich došlo k potenciálnej regenerácii pankreasu a zvýšenie produkcie inzulínu na normálnu úroveň.

Ako užívať Gymnemu lesnú?

Herbalista Khalsa odporúča užívanie surového sušeného listu v kapsuliach v rozmedzí 15 až 500 mg denne, v závislosti na individuálnych potrieb pacientov. Začať by sa malo s menšou dávkou a postupne ju zvyšovať. Zabúdať by sa nemalo na to, že prvé výsledky sa dostavia až po niekoľkých mesiacoch. V prípade užívania Gymnemy vo forme extraktov alebo doplnkov stravy je potrebné sa riadiť dávkovaním uvedenom na obale.

Zaujímavé je tiež to, ako dokáže Gymnema zmeniť chuť cukru. Ak sa aplikuje priamo na jazyk, chuť cukru sa zo sladkej zmení na horkú. Tento efekt sa dosiahne potlačením receptorov na jazyku pre sladkú chuť, čo trvá približne 15 minút. To je dostatočný čas na to, aby si človek našiel nejakú inú potravinu, ktorá obsahuje komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom.

Kde sa dá Gymnema lesná kúpiť?

Gymnemu lesnú môžete zvyčajne zohnať v obchodoch so zdravou výživou alebo obchodoch, ktoré sa špecializujú na Ajurvédu.

Samozrejme, ak máte diagnostikované cukrovku, užívanie doplnkov a liečbu je vždy potrebné konzultovať s lekárom. Ide totiž o vážne ochorenie, ktoré má potenciál spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like