Toto je najmocnejšia bylinka proti stresu, herpesu a mnohým ďalším ochoreniam. Pozrite sa na jej zdravotné prínosy!

Táto bylinka z čeľade mätových rastlín a pôvodom zo Stredomoria predstavuje zrejme najmocnejšiu zbraň proti celej škále rôznych bakteriálnych a virálnych ochorení.

 

Je natoľko potentný, že si dokáže poradiť aj s tými najťažšími a najnebezpečnejšími infekciami, zápalmi a dokonca aj mnohými alergénmi.

Ak by ste si mohli vybrať iba jednu liečivú bylinku, tak by to určite mala byť táto.

Zázračná bylinka tymián

Tymian môžete užívať v rôznych formách. Je možné ho užívať vnútorne, aplikovať na pokožku alebo si s pomocou neho pripraviť kúpeľ.

V prípade tymiánového éterického oleja je však potrebné pri jeho užívaní byť pomerne opatrní, pretože je veľmi koncentrovaný. Používa sa vždy len po kvapkách a riedený.

S pomocou tymiánu a jeho silných antibakteriálnych, antivírusových, antimykoznych, diuretických a antiseptických účinkov bude chrípková sezóna vyzerať ako vtip.

Jedna francúzska štúdia dokonca zistila, že v priebehu 3 hodín zničí až 90% mikróbov a dezinfikuje aj miesta zasiahnuté stafylokokmi, kryptokokami či streptokokmi.

Navyše, táto bylinka dokáže stimulovať tvorbu bielych krviniek, čím výrazne posilňuje imunitný systém.

Je veľmi účinná aj na detoxikáciu a zbavovanie tela toxínov. Zbaví váš organizmus mnohých nebezpečných chemikálií.

Tymián je pomerne aromatický. Z toho tiež pochádza jeho grécke meno „thymos“ – parfum.

Zdravotné prínosy tymiánu

Ako sme už spomenuli, tymián ponúka mnohé zdravotné prínosy a dokáže vás dlhodobo udržať v dobrom zdraví.

Pozrime sa teraz na tie najdôležitejšie účinky:

1) Respiračné ochorenia

Tymian si ľahko poradí s takmer každým respiračným ochorením ako napríklad nádcha, chrípka, astma, bolesti v krku, kašeľ, zápaly priedušiek, laryngitída či infekcie dutín.

Najlepší spôsob pre tieto ochorenia je užívať ho vo forme inhalácií.

V prípade bolesti hrdla alebo zápalu mandlí si z neho pripravte odvar a pomocou neho kloktajte hrdlo niekoľkokrát denne. Podľa rôznych expertov, už 1% roztok bude úplne postačujúci.

Niekoľko štúdií potvrdilo, že tymián je výborný pri odhlieňování – zbavovaní sa hlienov v prieduškách, hrdle či v nose.

2) Stres, duševné choroby

Tymián je výborný nielen na fyzické choroby a infekcie, ale dobre pôsobí aj na psychiku a nervový systém.

Jeho užívanie blahodarne ovplyvňuje ťažkosti ako sú stres, depresie, úzkosti, chronická únava či nespavosť.

Pre tieto účely je najlepšie si zo sušeného tymianu pripraviť čaj.

Zalejte 1 malú čajovú lyžičku pohárom vriacej vody, nechajte 5 až 10 minút lúhovať, potom čaj sceďte a vypite, najlepšie večer aspoň 1 až 2 hodinu pred spaním.

Pre potlačenie stresu počas dňa ho užite dopoludnia.

3) Srdco – cievny systém

Ďalším zdravotným prínosom tymianu je jeho vplyv na obehový systém.

Zlepšuje cirkuláciu krvi, optimalizuje krvný tlak a znižuje hladinu zlého cholestorelu v krvi. Zlepšené prekrvenie pozitívne ovplyvňuje aj činnosť mozgu, pamäť a logické myslenie.

Podobne ako v predošlom prípade, si z neho môžete pripraviť čaj alebo ho pravidelne pridávajte ako korenie do vášho jedla.

4) Ďalšie zdravotné účinky tymianu

Z ďalších účinkov tymianu spomeňme ešte jeho schopnosť potláčať infekcie močových ciest vďaka jeho antiseptickým a diuretickým efektom.

Výborne bojuje aj s ostatnými typmi infekcií ako sú:

  • mykózy a hubovité infekcie
  • candida
  • atletická noha
  • rôzne druhy črevných parazitov

Má tiež priamy vplyv na znižovanie rôznych druhov bolestí, vrátane tých po úrazoch, dni a artritídy. Odvar sa používa aj na zmierňovanie štípancov od hmyzu.

Pomôže vám tiež s kožnými problémami ako sú akné a bradavice, podporí rast vlasov a zvýši hladinu prospešné DHA omega-3 kyseliny v obličkách, mozgu a srdcových membránach.

Ako vidíte, tymián je skutočne veľmi všestranná bylinka a jednoducho sa užíva. Pre vnútorné použitie zvoľte čaj, odvary na inhalácie alebo pridávanie do pokrmov vo forme korenie.

Na vonkajšie použitie uprednostnite éterický olej, ktorý však nezabudnite vždy rozriediť, najlepšie s iným olejom, napríklad slnečnicovým alebo olivovým.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like