Toto by ste mali vedieť ! Čo sa skrýva za hlavnou príčinou rakoviny prsníka ?

Young woman getting breast ultrasound scanning at the hospital visiting her gynecologist. Breast cancer awareness.

Jednou z najpreberanejších tém u žien je  nepochybne rakovina prsníka. Je však dôležité, aby ste o tomto častom ochorení vedeli to podstatné, a to ako sa pred rakovinou chrániť. Pre ochranu a zdravie svojich blízkych by ste mali tieto vedomosti rozšíriť do čo najväčšieho okruhu priateľov.

Antiperspiranty, ktoré obsahujú hliník:
Antiperspiranty používa takmer každá bežná žena, no máloktorá sa zaujíma aj o jeho zloženie. Avšak práve tento obyčajný produkt môže byť nebezpečný. Ak váš obľúbený antiperspirant obsahuje hliník, jeho používaním u seba zvyšujete riziko rakoviny prsníka.

Hlavnou úlohou antiperspirantov je blokovanie a uzatváranie pórov, ktoré majú vylučovať pot v podpazuší a hliník je práve ich najčastejšou aktívnou látkou. Použitím takéhoto antiperspirantu sa nielen uzatvoria jedny z ciest, cez ktoré vaše telo vylučuje toxíny, ale tiež nastáva závažná otázka, kde tieto kovy v našom tele končia.

Túto spojitosť medzi používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka potvrdili nedávne štúdie. Väčšiemu riziku sa naviac vystavujete aplikovaním antiperspirantu hneď po oholení podpazušia. V minulosti sa antiperspiranty považovali za bezpečnejšiu alternatívu deodorantov, čo však dnes už neplatí.

Pričasté nosenie podprsenky:
Lekári a výskumníci často označujú nosenie tesných podprseniek za nebezpečné, a to z toho dôvodu, že bránia pohybu lymfy. Zablokovaná lymfa následne nie je schopná odvádzať z tela nečistoty a riziko rakoviny prsníka narastá.

 

Pri narušení činnosti lymfatického systému sa v ňom môžu zhromaždiť toxíny ako napríklad už spomínaný hliník. O rakovine a nosení podprsenky sa zaoberalo niekoľko štúdií a na jednej z nich sa podieľali aj antropologičky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová, ktoré sú autorkami knihy Móda si žiada (Dressed to kill, The Link Between Breast Cancer and Bras).

Do tejto štúdie bolo zahrnutých 4000 žien a jej výsledkom bolo dokázané, že u žien, ktoré podprsenku nenosia, je riziko rakoviny prsníka značne nižšie ako u žien, ktoré ju nosia.

Vedci tiež prišli na to, že:
-ženy, ktoré nosili podprsenku 24 hodín denne, mali 75% riziko ochorenia rakoviny prsníka
– ženy, ktoré nosili podprsenku viac než 12 hodín denne, ale nie počas spánku, mali riziko ochorenia 14%
– u žien, ktoré nosili podprsenku menej ako 12 hodín denne, bolo riziko 1,9%
– ženy, ktoré mali na sebe podprsenku zriedka alebo nikdy, hrozilo riziko ochorenia rakoviny prsníka len 0,6%

A teda pri porovnaní žien, ktoré nosili podprsenku stále a tých, ktoré ju nosili zriedka alebo vôbec, je rozdiel v riziku až 125 násobný!

 

Touto štúdiou bolo potvrdené, že spojitosť medzi rakovinou prsníka a nosením podprsenky je 3-krát vyššia ako spojitosť medzi rakovinou a fajčením. Je teda na zamyslenie, prečo na štítkoch k podprsenkám  nenájdeme žiadne varovania o rakovine, zatiaľ čo na cigaretových krabičkách zobrazené sú.

Pri tejto štúdii nebolo síce skontrolovaný vplyv iných faktorov, ktorý by mohol viezť k deformácii výsledkov, avšak jestvujú štúdie, ktoré dosiahli podobné závery. Istá skupina japonských vedcov napríklad prišla na to, že nosenie podprsenky môže spôsobiť zníženie hladiny melatonínu až o 60%.

Ide o hormón, ktorý je nevyhnutný pri regulácii spánkového cyklu. Ďalšie štúdie tiež potvrdili protirakovinový účinok melatonínu.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like