Top 10 liekov, ktoré spôsobujú poškodenie obličiek: Zdieľajte prosím tieto informácie

Každý vie, že obličky sú jedny z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Je to preto, že nám pomáhajú vypláchnuť a odstrániť všetky toxíny a prebytočnú soľ z organizmu.

To je dôvod, prečo by ste sa o ne mali starostlivo starať a čas od času ich prečistiť. Mali by ste tiež vedieť, že obličky absorbujú čas od času sodík a škodlivé toxíny – a navyše aj piesok a kamene.

Ale viete, že určité lieky a lieky môžu spôsobiť poškodenie obličiek? Odpoveď je áno a mali by ste sa v budúcnosti rozhodne týmto liekom vyhnúť.

Top 10 liekov, ktoré spôsobujú poškodenie obličiek

# 1 antibiotiká

Ciprofloxacín, meticilín, vankomycín, sulfónamidy.

# 2 analgetiká

Acetominofen a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): aspirín, ibuprofén, naproxén a ďalšie dostupné iba na lekársky predpis.

# 3 Inhibítory COX-2

Celecoxib (značka Celebrex). Dva lieky v tejto triede boli z trhu vyradené z dôvodu kardiovaskulárnej toxicity: rofecoxib (značka Vioxx) a valdekoxibu (značka Bextra).

Tieto lieky sú špeciálne triedou nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré boli vyvinuté tak, aby boli pre žalúdok bezpečnejšie, ale majú rovnaké riziko poškodenia obličiek ako iné NSAID.

# 4 Lieky na pálenie záhy

Lieky triedy inhibítorov protónovej pumpy, vrátane omeprazolu (značka Prilosec), lansoprazolu (obchodný názov Prevacid), pantoprazolu (značka Protonix), rabeprazolu (obchodné značky Rabecid, Aciphex), ezomeprazolu (značky Nexium, Esotrex).

# 5 Antivirotiká

Acyklovir (značka Zovirax) používaný na liečbu herpetickej infekcie a indinaviru a tenofoviru, ktoré sa používajú na liečbu HIV.

# 6 Lieky na vysoký krvný tlak

Kaptopril (značka Capoten).

# 7 Lieky proti reumatoidnej artritíde

Infliximab (značka Remicade); Chlorochín a hydroxychlorochín, ktoré sa používajú na liečbu malárie a systémového lupus erythematosus, rovnako ako reumatoidnej artritídy.

# 8 Lithium

#9 Antikonvulziva

Fenytoín (značka Dilantin) a trimethadion (značka Tridione), používaný na liečbu záchvatov a ďalších stavov.

# 10 Chemoterapeutickej lieky

Interferóny, pamidronát, cisplatina, karboplatina, cyklosporín, takrolimus, chinín, mitomycín C, bevacizumab.

A lieky proti štítnej žľaze, vrátane propyltiouracilu, používané na liečbu hyperaktívnej štítnej žľazy.

 

Nenechávajte si túto informáciu pre seba a podeľte sa s ňou s priateľmi. Ďakujeme.

You Might Also Like