To, čo sa stane, ak sa budete bozkávať so svojím domácim miláčikom je podľa odborníkov to najhoršie, čo môžete robiť

Takmer všetci majitelia psov bozkávajú svojich domácich miláčikov, ktorí sa v priebehu rokov stali súčasťou rodiny. Avšak mali by ste zvážiť či Vám to stojí za to. Bozkávanie vášho psa vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Prinášame vám niekoľko skutočností, ktoré sa týkajú práve bozkávanie vášho psa.

Je pravdou, že sú psie sliny liečivé?

 

 

 

Je to mýtus. Marty Becker, autor knihy „Kuracie polievka pre dušu vlastníka psa“ tento mýtus vyvracia a tvrdí, že: „Jediné, čo musíte urobiť – je pozerať sa. Mali by ste si uvedomiť, že to tak nie je. Psy sú neustále v pohybe. Chodí po vonku okolo popolníc, kaluží, odpadkov. A tak ako sa mi ľudia zdravíme vzájomným bozkom na tvár, pes sa tiež zdraví, ale veľmi odlišným spôsobom – vzájomným ňuchaním pod chvostom „. Sami teda musíte uznať, že takéto zdravenie práve hygienické nie je.

 

Koľko baktérií nájdete v psích slinách?

 

 

 

 

John Oxford, profesor virológie a bakteriológie v Londýne, tiež hovorí o tom ako môžu psie sliny pôsobiť na vašu tvár či ruky.

„Nie je to len v slinách. Pes strávi polovicu svojho života očuchávanie odpadkov či psích výkalov na rôznych miestach. To teda znamená, že ich tvár je plná baktérií, vírusov a choroboplodných zárodkov všetkého druhu. “

Čo by sa stalo keby sa tieto baktérie dostali do nášho tela?

 

 

 

 

Tieto vírusy a baktérie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Takýto prípad sa stal žene vo Veľkej Británii. V jej tele sa objavila infekcia a ako neskôr doktori zistili, bolo to zo slín jej psa.

Krvné testy ukázali, že spôsobená nevoľnosť a malátnosť je spôsobená infekciou v jej tele. Pôvodcom infekcie boli baktérie Capnocytophaga canimorsus, ktoré sa bežne vyskytujú v ústach psov a mačiek. Okrem tohto prípadu bolo pozorovaných trinásť ďalších v celej Veľkej Británii.

 

Aké ďalšie choroby môžu vzniknúť z bozkávania vášho psa?

 

 

 

 

Pásový opar – jedna z najobyčajnejších chorôb, ktoré môžu prejsť na človeka pri bozkávaní psa. V prípade, že sa tieto baktérie v ústach vášho psa nachádzajú, môže vás veľmi rýchlo a jednoducho nakaziť.

MRSA infekcie – tento druh infekcie sa prejavuje opuchom kožu, zápalom a v neposlednom rade bolesťou . Nakaziť sa od svojho psa môžete iba jediným bozkom.

Capnocytophaga canimorsus – táto baktéria spôsobuje veľmi závažné infekcie. Keď máte otvorenú ranu a prídete do styku so slinami vášho psa, je viac než pravdepodobné, že sa na vás táto baktéria prenesie.

Ako teda zabrániť poškodeniu vášho zdravia?

 

 

 

 

Dodržujte tieto pravidlá:

Nebozkávajte svojho psa, nedovoľte mu aby vám olizoval tvár.
Po kontakte so zvieratami si vždy umyte ruky.
Včas zaočkujte svojho psa proti bežným infekciám.
Kúpte svojich miláčikov s antibakteriálnym a antifungálnym šampónom.
Uistite sa že vás pes či mačka nebol v kontakte s voľne žijúcimi zvieratami.
Nekŕmte svojho štvornohého miláčika surovým mäsom, vajíčkami ani rybami.
Pravidelne čistite misky na jedlo a na vodu. Preveďte vo vašom dome generálne upratovanie spojené s dezinfekciou.
Ak vidíte že sa váš pes necíti dobre, má iné správanie, stratil chuť do jedla – okamžite kontaktujte veterinára.
Nebezpečenstvo infekcie či ochorenie od vášho miláčika by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, predídete tak ochorení vás a aj ostatných členov vašej rodiny.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like