Tieto všetky veci sa ukrývajú v jahodách keď ich uvidíte pod mikroskopom.

Blíži sa sezóna voňavých, šťavnatých a chutných jahôd, ktoré si pridávame do koláčov, džemov či kompótov. Vieme o nich už takmer všetko, ale určite neviete, čo skrývajú pod svojimi zelenými listami keď sa na ne pozrieme pod mikroskopom.

 

  1. Vošky

Je to hrôza všetkých záhrad, sadov a neobchádza ani jahody. Vošky vysávajú šťavu zo stoniek a listov. Listy sa začnú prekrúcať a jahody nedozrievajú. Okrem priameho poškodenia rastliny, vošky prenášajú aj vírusové ochorenia.

 

  1. Molica skleníková

Zožerie všetko, čo jej príde do cesty. Na boj proti nej používajú záhradkári radu chemických postrekov, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Preto si dávajte pozor pri ich kúpe na trhu.

 

  1. Ploštice

Škodca, ktorého je veľmi ťažké sa zbaviť. Ak zbadáte, že vaše jahody sú nepravidelné a pokryté hrboľmi, buďte si istý, že ich navštívila ploštica.

 

  1. Strapka

Zahraničné jahody môžu byť plné strapiek. Hoci sa proti ním vedie aktívny boj a odstránia sa poškodené jahody, niekedy sa vyskytnú aj napriek tomu.

 

  1. Roztočec ovocný

Najnebezpečnejšia vec pre jahody – ničia celé plantáže a zbaviť sa ho je náročné. Všimnúť si ho je takmer nemožné, dokonca aj pod lupou. Len pozorní záhradkári vedia posúdiť stav jahôd a ich listov.

 

Tu je niekoľko tipov, ako si vybrať chutné jahody bez zbytočných škodlivín.

  1. Jahody vypestované vo vlastnej krajine – 44 dní. Prírodné jahody sa objavujú na trhu zvyčajne na konci mája, začiatkom júna. V skorých jahodách sa nachádza mnoho pesticídov a ich chuť nestojí za veľa, no chuť a výhody jahôd zo záhradky sú na nezaplatenie.
  2. Plody by mali mať tmavo-červenú farbu bez škvŕn. Nenaháňajte sa za veľkosťou, pretože spravidla veľké plody naznačujú prítomnosť chemikálií.

 

  1. Ak sú jahody rovnakej veľkosti, pevné na dotyk, hladké a ako z gumy, znamená to, že sú plné dusičnanov.
  2. Hlavné kritérium pri výbere – vôňa.

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like