Tieto rastlinky sú špeciálne určené do kuchyne. Sú krásne, užitočné a navyše rozžiaria váš byt!

Či už svoju kuchyňu zariadite vo vidieckom, konzervatívnom, alebo supermodernom štýle, nikdy nebude kompletná a dokonalá, pokiaľ do nej neumiestnite aj rastliny.Vo všeobecnosti platí, že do kuchyne patria rastliny, ktoré sú menej náročné a nejedovaté. V súčasnosti sa dáva v kuchyniach priestor „jedlým“ rastlinám, teda s plodmi, ktoré plnia zároveň aj dekoratívnu funkciu. Veľkým hitom sa stalo pestovanie byliniek.

Pre umiestnenie rastlín v kuchyni platia vo všeobecnosti tie isté pravidlá ako pri ostatných miestnostiach. V zime ich určite nedávajte do blízkosti vykurovacích telies a teplovzdušných ventilátorov. Tu platí pravidlo, čím ďalej od radiátora, tým lepšie.

Rastliny, ktoré sa najviac hodia do kuchyne sú práve tieto:

# Zelenec chochlatý je určite na prvom mieste. Má krásne sfarbenie listov, aj keď pôsobí veľmi jednoducho, bude vašu kuchyňu krásne zdobiť. Okrem iného aj perfektne čistí a zvlhčuje vzduch, čo v kuchyni určite uvítajú najmä majitelia plynových sporákov. Či už ho umiestnite na parapetu, kuchynskú skrinku, alebo ho zavesíte – bude vždy vyzerať skvele.

# Aglaonéma tak isto ako predošlá rastlina napomáha čistiť vzduch od rôznych škodlivín. Rastie síce pomaly ale o to viac vás bude tešiť keď úplne vyrastie. Ďalšou veľkou výhodou tejto rastliny je čistenie – má veľké široké listy, z ktorých budete môcť veľmi jednoducho zotrieť všetky nečistoty.

# Šplhavnice alebo Potosovec patrí taktiež medzi rastliny, ktoré čistia vzduch. Je nenáročný na pestovanie, preto ho môžete umiestniť aj do iných izieb ako len do kuchyne. Tento druh rastliny dodá vašim izbám naozaj prekrásny vzhľad.

# Sanseviera ako aj svokrine jazyky je ideálna rastlina najmä do tmavých rohov vašej kuchyne, dokonale odoláva teplotným zmenám, vysokým aj nízkym teplotám. Ak ste milovníkmi minimalizmu, určite si túto rastlinu zamilujete.

# Geránium často prezývaný aj ako slovenské trvalky je krásne kvitnúca a najmä nenáročná rastlina, ktorá vašu kuchyňu krásne rozžiari. Pri správnej starostlivosti dokáže kvitnúť celý rok.

# Orchidea sa stala v poslednej dobe veľmi obľúbenou rastlinou a vidíme ju už takmer v každej domácnosti. Nemala by chýbať ani u vás doma, najmä v kuchyni. Skvele vynikne na parapetách, hlavne na západnej a východnej strane.

# Cyklamén je tak isto ako Geránium nenáročný kvietok, ktorý vaše okná nie len, že skrášli ale aj nádherne vyfarbí. Najlepšie však je, že z tejto rastliny máte na výber zo širokej škály farieb, takže si určite vyberiete.

# Okrasné papričky sú dokonalou dekoráciou a určite by nemali chýbať ani vo vašej kuchyni. Presvedčte sa sami.

# Kávovník je pre Slovensko síce netypickou rastlinou, ale s trochou trpezlivosti vás bude určite veľmi tešiť. Tak isto ako aj papričky, kávovník má svoj netypický zjav, ktorý sa do vašej kuchyne bude určite hodiť.

# Citrusovník je skvelou alternatívou ak máte radi vôňu citrónu či mandariniek. Okrasné listy a stonky na tejto rastline pôsobia naozaj skvele. Ak máte slnečné miesto kde nemáte čo dať, určite pouvažujte nad malým citrónovníkom.

# Sukulenty, kaktusy, agáve, aloe vera sú všetko rastliny, ktoré do vašej kuchyne určite taktiež zapadnú. Ich údržba je veľmi jednoduchá, najlepšie však je, že nepotrebujú veľa miesta a môžete ich umiestniť prakticky kdekoľvek.

# Bylinky sú skvelou alternatívou ak radi pri varení používate čerstvé bylinky. Vytvorte si na parapete mini bylinkovú záhradku. Nie len, že bude vyzerať nádherne, budete ju môcť používať pri každom varení bez toho, aby ste museli utekať do obchodu.

Kvety, ktoré by ste zo svojej kuchyne mali odstrániť.

Príliš aromatické, silne voňajúce kvety ako ľalie či hyacinty by ste mali zo svojej kuchyne určite premiestniť na iné miesto. Vône týchto rastlín sa totiž príliš miešajú s vôňou jedla čo môže viesť k rôznym následkom.

Z naozaj pochopiteľných dôvodov by v kuchyni nemali byť umiestnené ani kvety, ktoré sa vyznačujú svojou jedovatosťou, sú to napríklad azalky či prýštec.

Výber kvetov do kuchyne je celkom jednoduchý. Pozerajte sa na to, aké vlastnosti a výhody vám ponúkajú rastliny, či sú jedovaté, či nemajú príliš silnú vôňu. Zamerajte sa ale hlavne na to, či sa páčia vám. Aké rastliny máte v kuchyni vy a aké skúsenosti s nimi máte? Podeľte sa s nami o ne v komentároch.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:  sovkusom.ru

You Might Also Like