Termálne jazierko, kde sa vykúpete uprostred prírody zadarmo aj v zime. Najkrajšie miesta Liptova, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť!

Slovensko je prekrásna krajina, domov, ktorý nám ponúka rad nádhernej prírody, historických, ľudových a prírodných pamiatok, ktoré si polovica Slovákov neváži a tá druhá ju nepozná. Dnes si predstavíme miesta Liptova, ktoré by ste mali navštíviť.

Tento nádherný kus slovenskej krajiny je územím, na ktoré sme skutočne hrdí. Nájdete tu veľké množstvo najkrajších kultúrnych pamiatok a prírodných jedinečností. Poďte sa spolu s nami pozrieť na niektoré miesta, ktoré sa možno už tento rok rozhodnete navštíviť.

Začneme jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Slovenska. Táto lokalita patrí aj do svetového dedičstva UNESCO a v tomto zozname je zapísaná už od vzniku Slovenska. Hovoríme o pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Vlkolínec. Vlkolínec prestavuje pôvodné osídlenie predkov vo výbežku Veľkej Fatry. Ukazuje nám, ako sa žilo v týchto horských oblastiach v období stredoveku a patrí k najzachovalejším pamiatkam tohto druhu v Karpatoch.

Kým prejdeme na nádhery Liptovskej prírody, pozrieme sa ešte na jednu kultúrnu, nedá sa povedať pamiatku, aj keď je súčasťou Liptova už 63. rokov, ale skôr akciu. Ide o najväčší a najstarší festival Slovenska. Folklórny festival Východná je udalosť, ktoré ďaleko presahuje hranice Slovenska. Každoročne sa na festivale predstaví viac ako 1400 účinkujúcich a rozhodne by mal túto akciu minimálne raz za život navštíviť každý.

Teraz už môžeme pokojne prejsť na najzaujímavejšie prírodné lokality Liptovského katastra. Samotná Liptovská kotlina je jednou z najvyššie položených kotlín Slovenska a obklopujú ju najvyššie pohoria krajiny. Medzi tie najnavštevovanejšie rozhodne patria Západné Tatry s najvyšším vrcholom Bystrá (2248 mnm).

O niečo menšie, ale svojou krásou porovnateľné, sú Chočské vrchy. Okrem najvyššieho Veľkého Choča sa tu pre nadšencov turistiky nachádzajú aj jedny z najkrajších dolín Slovenska. Jedná sa o Prosiecku a Kvačiansku dolinu, ktoré spolu tvoria jeden náučný chodník. V prostredí týchto dolín môžete vidieť Ráztocký vodopád a dva pôvodné vodné mlyny, ktoré patria medzi technické pamiatky.

Kvačianska dolina: Prekrásne miesto v objatí Liptova, ktoré vám ponúkne veľké množstvo nezameniteľných zážitkov.

Liptov z juhu ohraničuje hradba druhého najvyššieho pohoria – Nízke Tatry. Toto pohorie je lákadlom aj pre turistov z jeho opačnej strany, Horehronia. Z Nízkych Tatier rozhodne netreba obísť vrchy Chopok či neďaleký Ďumbier, ale ak hľadáte miesta, kde sa pre veľké množstvo ľudí nebudete cítiť ako v nákupnom centre, vyberte si radšej menej frekventované trasy.

Región Liptova disponuje aj mnohými minerálnymi či termálnymi prameňmi. Preto tu môžete navštíviť početné kúpele, napríklad Bešeňovú. Vyblázniť sa dá aj v najväčšom vodnom zábavnom parku v Liptovskom Mikuláši. My vám však odporúčame navštíviť prírodnejšiu lokalitu, a tou sú Kalameny v Chočských vrchoch. Umelo navŕtaný termálny prameň s teplotou 33 ° C vám dovolí kúpať sa tu aj v období, kedy sa k jazierku budete musieť predrať cez napadnutý sneh.

Kalameny: V tomto termálnom jazierku sa vykúpeš zadarmo, uprostred prírody aj v zime.

Ak sa však chcete predsa len trošku schladiť, môžete navštíviť jaskynu v Demänovskej doline Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska a Demänovská ľadová jaskyňa zas patrí medzi najstaršie známe jaskyne v Európe. Objavená bola už v roku 1299.

Poslednou Liptovskou krásou, ktorú si dnes predstavíme, je Liptovská Mara. Objemovo najväčšia vodná nádrž Slovenska je výborným miestom, kde sa môžete cítiť takmer ako pri mori. Okrem toho sa v jej blízkom okolí nachádza archeologická lokalita Havránok, ktorá je pozostatkom keltskej opevnenej osady aj s druidskou svätyňou z 1. st. prnl.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like