Tento rok sa mi v záhrade premnožili vošky. Moja suseda mi poradila tento trik, nechcela som tomu veriť, no fungoval perfektne!

Ruže, slnečnice, muškáty či fuksie? Voškám je to úplne jedno, pochutia si na čomkoľvek. Poradíme vám, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť.

 Vošky prenášajú choroby, spôsobujú skrúcanie listov a deformácie plodov, nie sú v tom však samé. Ich komplicom sú mravce. Vošky sú málo pohyblivé a mravce im zabezpečia dopravu priamo k zdroju potravy. Nerobia to však zadarmo. Odmenou pre nich je sladká tekutina, ktorú vošky vylučujú.
Tento problém mala pred rokmi aj moja stará mama, ktorá sa o záhradku vzorne stará, no niekedy podobným situáciám jednoducho nezabránite. Všimla si, že jej paradajky napadli vošky. Spoznala ich tak, že na spodnej časti listu zbadala drobné bodky. Bolo to jasné!

Tak, ako všetky staré mamy, aj tá moja mala v zálohe pár babských trikov. Spreje s obsahom nikotínu alebo teda tabaku nájdete aj v záhradkárskych obchodoch, takže sa nejedná o žiadny prelomový nápad. Niekde ale počula, že tabak skutočne funguje.

Dokáže zatočiť nie len s voškami, ale aj s komármi alebo vínnymi muškami. Spreje, ktoré kúpime v obchodoch predsa len obsahujú mnoho škodlivých látok a sú podstatne silnejšie. Dnes si povieme, ako si takýto ochranný sprej vyrobíme aj doma.

Budeme potrebovať:

tabak (z cigarety, prípadne ten, ktorý sa používa na šúľanie cigariet)

teplú vodu

tekuté mydlo

Postup:

Na jednu šálku tabaku budeme potrebovať asi 3 litre teplej vody a 10 kvapiek tekutého mydla. V prípade potreby si túto zmes môžete pripraviť aj v menšom množstve.

Keď všetky ingrediencie zmiešame, necháme tekutinu aspoň 30 minút postáť. Precedíme ju cez sitko a nalejeme do nádoby s rozprašovačom. Zmes nám vydrží až jeden mesiac.
Tabakovú zmes aplikujeme zo spodku na listy, ktoré sú postihnuté voškami. Nastriekať ju môžeme aj na stonku a na okolitú pôdu. Vďaka tomuto jednoduchému triku zničíte vošky a zbavíte sa aj iného hmyzu, ktorý by mohol vašu úrodu ohrozovať.

Ak sa vám tento nápad páči, prípadne ak ho poznáte, neváhajte a podeľte sa oň s priateľmi. Moja babka si ho nevie vynachváliť.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like