Tento kameň by mal mať doma každý: Neuveríte, akú úžasnú službu pre vás bude robiť celé roky!

Poznáte zeolit? Nenápadná drobivá hornina sa v posledných rokoch stále viac dostáva do povedomia verejnosti. Môžu za to jej úžasné účinky, pre ktoré by ste ho mali aj vy privítať u vás doma s otvorenou náručou.

Zeolit ​​nie je len dekoračný štrk!

Hoci sa často používa ako dekoračný štrk, ide o horninu, ktorá dokáže veľmi účinne absorbovať pachy a dokonca aj škodlivé plyny a látky z ovzdušia, ktoré dýchame. Bežne sa s ním stretávame napríklad v dezodorantoch, pracích práškoch alebo osviežovačoch vzduchu. Na rozdiel od nich, je však samotný kameň úplne bezpečný.

Prečo je Zeolit ​​tak prospešný?

Nejde o žiadne kúzlo, ale o zložení týchto hornín. Obsahujú mikroporézna hlinitokremičitanové minerály, ktoré dokážu vo svojej štruktúre uzamknúť plyny a látky, ktoré sa v prostredí nachádzajú.

Môžeme ich teda považovať za akási „molekulové sitá“ loviace škodlivé a zapáchajúce látky zo vzduchu. Čo je však najzaujímavejšie, že kamene môžete po čase „oživiť“ alebo „dobiť“, aby boli naďalej schopní vykonávať svoju prácu čističky vzduchu na 100%. Nižšie sa dočítate, ako na to.

Čo dokáže Zeolit?

Vyčistí vám doma vzduch

Zeolit ​​je schopný do svojej jedinečnej štruktúry adsorbovať rôzne toxíny a ťažké kovy. Vynikajúci je do zafajčených priestorov, kde pomáha nielen očistiť vzduch od nepríjemného zápachu, ale aj škodlivých splodín, ktoré sa za nim ukrývajú. Navyše pomôže aj so zapáchajúcimi kobercami, záclonami alebo čalúneným nábytkom. Dobrou radou je zeolit ​​vložiť do sieťky a zavesiť ho do priestoru.

Proti zápachu po domácich miláčikoch

Pár kúskov v pelechu vášho maznáčika dokáže absorbovať zápach moču a výkalov. Položte misku zeolitu do blízkosti miesta, ktoré je pôvodcom zápachu a Zeolit ​​vám pomôže zápach absorbovať.

Zápach z koša

Stačí, keď vložíte pár kúskov zeolitu na dno koša. Pomôže to eliminovať vlhkosť a pachy, ktoré sa šíria po vašej kuchyni.

Zápach z topánok

Majte sieťku sa zeolitom aj v botníku. Likviduje pachy a pohlcuje vlhkosť, ktorá je pôvodcom zápachu. Prípadne, môžete sáčok vložiť do konkrétneho páru topánok, aby ste ich rýchlo zbavili zápachu.

Ovocie vydrží dlhšie čerstvé

Ak chcete, aby vaša úroda ovocia vydržala čerstvá čo najdlhšie a nemuseli ste sa potýkať s plesnivý plodmi, vložte do debničiek s jablkami a hruškami hrsť zeolitu. Ten dokáže absorbovať plyny, ktoré urýchľujú dozrievanie plodov.

Zeolit ​​je úplne bezpečný, takže pre konzumáciou stačí len zmyť z ovocia prach, ktorý po tejto drobeniu hornine zostáva.

Tam kde je pleseň

Zeolit ​​je vynikajúci aj do priestorov, v ktorých je problém s nadmernou vlhkosťou. Zaveste ho do priestoru, alebo k miestam, kde nadmerná vlhkosť spôsobuje problémy napríklad v podobe plesní.

Ako ich oživiť?

Zeolit ​​môžete používať donekonečna, ale musíte sa naučiť, ako ho znovu oživiť a nabiť. V skutočnosti je to veľmi jednoduché, stačí ho počas teplejších dní uložiť na tácku a ponechať na čerstvom vzduchu, na slnečnom mieste – zeolit ​​“vypustí“ plyny a látky, ktoré absorboval.

Stačí pár dní a bude opäť pripravený robiť si svoju prácu. Táto procedúra by sa mala opakovať približne každé 3 mesiace.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

You Might Also Like