Táto, všetkými známa, bylinka poráža niekoľko druhov rakoviny, zistili štúdie

Kto nepočul nikdy o harmančeku? Kto nikdy nepil harmančekový čaj. Alebo kto nikdy neskúsil kozmetiku s prímesou harmančeka. Keď to sčítame, mnoho ľudí bez skúsenosti z harmančekom v akejkoľvek forme nezostane.

Nielen pre nich, ale predovšetkým pre tých druhej prinášame horúce novinky zo štúdií, ktoré sa harmančeku v poslednom období venovali.

Harmanček pravý je vysoko toxický pre bunky rakoviny prsníka

U esenciálneho oleja z harmančeka bolo v štúdii preukázané, že zabíja až 86% buniek karcinómu prsníka spustením programovanej bunkovej smrti.

Harmančekový čaj sa používa po stáročia v tradičnej a ajurvédskej medicíne proti úzkosti, depresii, nespavosti, pre úľavu od bolesti, ako protizápalový a protiplesňový prostriedok (zabíja kvasinky ako je Candida ).

Harmanček zabíja aj iné druhy rakoviny

Teraz ale vedci zisťujú, že harmanček môže tiež pomôcť v boji proti niekoľkým typom rakoviny vrátane rakoviny prostaty , rakoviny pľúc, leukémii a iné.

Prečo je harmanček tak silný?

Prečo je harmančekový čaj tak zdravý? Je to spôsobené tým, že je veľmi bohatým zdrojom silného protinádorového flavonoidu zvaného apigenin, ktorý je inak ťažké získať z našej stravy (petržlen, oregano a zeler sú tiež dobré zdroje).

Jeden šálka harmančekového čaju obsahuje asi 2 mg apigeninu, čo je štyrikrát viac ako priemerný denný príjem u európskych a amerických dospelých! A áno, táto úroveň môže byť rozdiel v riziku rakoviny.

Jedna štúdia v Grécku taktiež zistila, že za každý ďalší 0,5 mg apigeninu úžitého ženami, kleslo riziko rakoviny prsníka o 17% .

Štúdie na ľuďoch potvrdzujú, že harmanček môže zmierniť depresiu, zlepšiť spánok, a čo je dosť neuveriteľné, spôsobiť pokles hladiny inzulínu, inzulínovej rezistencie, LDL cholesterolu atriglyceridou u dospelých s diabetom typu II!

záver

Harmanček je teda bylinka, ktorou sa oplatí mať doma v akejkoľvek podobe. Máte radi harmanček? Používate ho v domácej medicíne? Nebojte sa podeliť o vaše skúsenosti v komentároch pod článkom alebo na facebooku.

You Might Also Like