Takto sme sa nechali klamať celú dobu! Odborníci zistili, že cholesterol s ochorením a upchávaním ciev nesúvisí

Varovanie o škodlivosti vysokej hladiny cholesterolu si môžeme prečítať a vypočuť snáď na každom kroku. Lekári varujú pred nadmernou konzumáciou potravín s vysokým obsahom cholesterolu a my sa tým často len slepo riadime.

Je ale múdre zďaleka obchádzať vaječný žĺtok, maslo alebo olej, aj keď ani netušíme v akom stave je naša hladina cholesterolu v krvi? Pokiaľ ho máte v tele málo, koledujete si o vážne zdravotné problémy.

Drvivej väčšine ľudí sa pri slove cholesterol automaticky vybaví nepriateľ zdravého životného štýlu. Zlý cholesterol, ktorým nám hrozia

lekári, nemusí byť našou nočnou morou a úhlavným nepriateľom. Než sa mu začnete vyhýbať, prečítajte si o tejto látke viac.

Čo je vlastne cholesterol?

Cholesterol je lipid, čiže tuk rastlinného alebo živočíšneho pôvodu zo skupiny steroidov. Aj keby sme sa zo svojej stravy rozhodli úplne vylúčiť všetok cholesterol, v našom tele by sme ho stále našli.

Telo si isté dávky cholesterolu produkuje samo, pretože je pre neho táto látka životne dôležitá. Cholesterol nájdeme v bunkových membránach, v našom tele ho obsahujú všetky tkanivá a samozrejme je prítomný aj v krvi. Práve z nej sa zisťuje jeho hladina.

Najviac cholesterolu je v pečeni, kde sa táto látka v tele syntetizuje a vysoké hladiny cholesterolu vykazuje aj mozog a miecha. To je teda signálom, že tieto životne dôležité orgány sa bez cholesterolu nezaobídu.

Všeobecne rozlišujeme dva druhy cholesterolu, ktorých súčtom vzniká výsledné číslo vypovedajúce o hladine cholesterolu v krvi. „Zlý cholesterol“ (LDL) je lipoproteín s nízkou hustotou.

Jeho vysoká hladina je škodlivá pre cievy, ktoré sa zanášajú a vzniká riziko aterosklerózy. Existuje ale aj „dobrý cholesterol“ (HDL), čo je vlastne lipoproteín s vysokou hustotou. Čím vyššia je jeho hladina, tým viac pomôžeme správnemu fungovaniu nášho organizmu a celkovému zdraviu.

Cholesterol je životne dôležitý

Ak máme vysokú hladinu cholesterolu pravdepodobne nám hrozí ateroskleróza, čo je vlastne ochorenie tepien. Čím viac tukových látok do stien cievy ukladá, tým menej krvi je schopné cez tepnu prejsť.

Tým pádom nie je naše srdce dostatočne zásobené krvou, teda ani kyslíkom, čo spôsobuje život ohrozujúci stav najmä pri zvýšenej námahe (napríklad pri športe). Aj nízka hladina cholesterolu je ale veľkým problémom.

Ak klesne hladina cholesterolu v krvi pod určitú hranicu, zvyšuje sa riziko depresií, dokonca môžeme mať sklony k agresivite alebo násilnému správaniu.

Tento problém vzniká z nedostatku cholesterolu, ktorý má obaľovať nervové bunky. Bez neho náš duševný stav nie je „správne nastavený“ a my sa teda necítime dobre.

Keďže je cholesterol súčasťou pri budovaní bunkových stien, je logické, že bez neho dochádza k ich oslabeniu. To je pre nás nebezpečné, aj pokiaľ ide o cievy.

Aj správne vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch sa nezaobíde bez cholesterolu. Jednoducho ho v tele potrebujeme a bez neho trpí aj náš imunitný systém, môžeme byť unavení, podráždení a ublížime aj nášmu libidu.

Málo cholesterolu, vyššie riziko úmrtia?

Ale najšokujúce je zistenie vedcov z univerzity v Honolulu, ktorí sledovali cez 3500 mužov nad 70 rokov po dobu viac ako 20 rokov. Výsledky výskumov vyvrátili mýty o úmrtnosti kvôli vysokému cholesterolu a tejto látke takpovediac napravili reputáciu.

Výskum preukázal, že čím nižšia hladina cholesterolu v krvi u mužov bola, tým vyššia bola ich úmrtnosť. Pozorovaní muži boli rozdelení do štyroch skupín podľa hladiny cholesterolu, pričom prvá skupina, kde boli muži s najnižšou hladinou cholesterolu mala najvyššiu úmrtnosť.

Pri jej porovnaní so štvrtou skupinou, kde boli ľudia s najvyššou hladinou cholesterolu lekári došli k zisteniu, že ľudia v štvrtej skupine majú o 35% nižšiu úmrtnosť, ako ľudia v prvej skupine.

Záverom bolo odporúčanie lekárov pre ľudí vo vyššom veku (nad 70 rokov), aby si strážili hladinu cholesterolu, ktorá nemá klesnúť pod 4.65 mmol / l.

záver

Než sa rozhodnete znížiť príjem jedál s obsahom cholesterolu, môžete urobiť lekárske vyšetrenie, ktoré napovedia viac o hladine cholesterolu v krvi a poraďte sa so svojím lekárom.

Tak, ako je zdravotným rizikom nadbytok cholesterolu, je nebezpečná aj jeho nízka hladina, takže platí známe pravidlo: vyberte zlatú strednú cestu.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like