Tajomstvo množenia orchideí odhalené! S týmto návodom budete mať z jednej orchidey pokojne aj celý skleník

Tajomstvo množenia orchidey je odhalené. Máte doma jednu orchideu, na ktorú sa nemôžete vynadívať a chceli by ste také ešte ďalšie tri? Nemusíte ich kupovať predražené v kvetinárstve. Úplne jednoducho si ju môžete zakoreniť aj doma.

Nie je to zďaleka tak ťažké, ako sa o tom hovorí.

 

Orchidea je obľúbená rastlina mnohých milovníkov kvetín a pestovateľov izbovej zelene. Traduje sa o nej, že je veľmi ťažké ju presadiť a bežný človek ju už vôbec nevie rozmnožiť. Ide o obyčajný mýtus, pretože väčšina orchideí, ktoré pestujeme doma, nevyžadujú žiadnu zvýšenú pozornosť. Sami sa presvedčíte, že na to, aby ste mali doma celý skleník orchideí, budete potrebovať iba niekoľko drobností a rastliny vám budú rásť ako huby po daždi.

Ako orchideu zakoreniť?

V prípade orchideí podporuje rast koreňov najlepšie mech. Ten kúpite za pár drobných v ktoromkoľvek záhradkárstve alebo si ho choďte pokojne nazbierať do lesa. Namočte mach do vody. Obaľte ním odrezanú stonku orchidey tak, ako vidíte na obrázku. Aby vám mach držal, môžete ho obviazať starú pančuchou. Tá je dostatočne pevná, aby udržala mach na rastline, ale pritom ho nezadusila.

 

 

Každý deň striekajte na mach vodu, aby mal stále dostatočnú vlhkosť. Približne do 10 dní by sa mali na rezňa na stonke začať objavovať korienky. V machu nechajte korienky dorásť ešte aspoň 3-4 dni, ale nezabúdajte ich stále udržovať vlhké. Korienky musia byť pred presadením do plastovej nádoby dlhé aspoň 1 cm. Potom stonku odrežte tak, aby vám od korienkov zostala dlhá približne 10-12 cm.

 

Koreňovú časť zasaďte do odrezku z plastovej fľaše a prisypte jej ku korienkom mech. Nezabúdajte udržiavať vlhké korienky. O nejaký čas vaša orchidea vyženie nové korienky a tie, ktoré už má, jej začnú hrubnúť. Keď bude zhluk koreňov dostatočne hustý, môžete orchideu opatrne presadiť do deravého kvetináča, ktorý umiestnite do klasického kvetináča pre orchidey.

Náš tip: Niektorí pestovatelia nalejú do jednej štvrtiny nádoby vodu a tak nemusia striekať k machu a ku korienkom každý deň čerstvú vodu.

Ako orchideu rozsadiť?

Ak je vaša orchidea väčšia a má na sebe časť listov aj so stonkou, na ktorej už kvitli aj kvety, môžete orchideu rozsadiť a tým pádom aj namnožiť nasledujúcim spôsobom. Odrežte stonku orchidey i s listami a korienkami. Zrežte ju tak, aby bola stonka dlhá aspoň 10-12 centimetrov.

 

Zasaďte ho v špeciálnom deravom kvetináči. Vložte ho do nádoby, ktorá bude prepúšťať dostatok svetla. Na dno deravého črepníka dajte vrstvu piesku a naň vrstvu machu. Teraz denne zalievajte a čakajte, kedy začne hnať ďalšie korienky a kedy jej začnú korienky hrubnúť.

 

 

Môžete nasadiť odrezok a zasypať zeminou určenou pre orchidey. Dvakrát denne orchideám striekajte listy a nezabúdajte denne udržiavať korienky vlhké. Kým sa orchidea spamätá z toho, že ste ju odrezali od hlavného koreňa, potrvá asi 5-7 dní. Rastlinu počas tohto obdobia držte v chladnej miestnosti, ideálne je, aby sa v nej teplota pohybovala okolo 5 ° C. Orchideu môžete začať hnojiť približne po mesiaci, ale veľmi opatrne. Keď bude orchidea schopná fungovať aj v teplejšom prostredí, uvidíte to sami. Spravidla to však trvá aspoň mesiac, u niektorých druhov aj 4 mesiace.

You Might Also Like