Svetová zdravotnícka organizácia vydala návod: Ako si doma vyrobiť dezinfekčný gél.

To, čoho sme sa báli, sa stalo realitou: koronavírus na Slovensku potvrdený, a tak aj tí, čo do dnešného dňa boli pokojní, iste mierne znervózneli. Slováci už niekoľko dní berú útokom supermarkety a internet je plný fotiek vykúpených regálov s potravinami a ceduľou na dverách lekární, že ochranné rúška a antibakteriálne gély sú vypredané. Svetová zdravotnícka organizácia preto na svojich stránkach zverejnila návod na prípravu dezinfekčného gélu, aby ste ho nemuseli zložito zháňať v obchodoch.

Epidemiológovia na celom svete sa zhodujú, že najdôležitejšie v boji s koronavírusom Covid-19 je mať čisté ruky. Bohužiaľ panika zapríčinila, že prostriedok na dezinfekciu rúk je na mnohých miestach úplne vypredaný. Preto Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) vydala návod, ako si dezinfekčný gél vyrobiť svojpomocne jednoducho doma . Všetky potrebné ingrediencie by mali byť bežne dostupné v drogériách alebo lekárňach.

Ako si vyrobiť dezinfekčný gél:

Hodiť sa vám budú ochranné rukavice, pokiaľ ich však doma nemáte, nie sú nevyhnutné. Pripraviť si musíte čistú nádobu s objemom 1 liter s ryskou a uzáverom a nezaobídete sa ani bez injekčnej striekačky.

Pripravte si:

  • Liter čistého alkoholu (96% etanol alebo 99,8% izopropylalkohol)
  • 3% peroxid vodíka
  • glycerol (známy tiež ako glycerín)

 

Postup:

Litrovú nádobu naplňte 830 mililitrami alkoholu (ak sa vám nepodarí zohnať takto Vysokopercentný alkohol, musíte sa uspokojiť s technickým liehom z drogérie). Injekčnou striekačkou do fľaše pomaly pridajte 42 mililitrov peroxidu vodíka a poriadne premiešajte. Teraz sa trošku zapotíte, pretože pridať 15 mililitrov glycerolu nepôjde úplne ľahko vzhľadom k jeho veľkej hustote. Na glycerín si vezmite novú striekačku, prípadne sterilizujte prevarenou vodou tú, ktorou ste naberali peroxid vodíka. Potom už len stačí fľašu doplniť prevarenou vodu do jedného litra.

Fľaša s alkoholom, peroxidom vodíka a glycerolom zatvorte a dôkladne premiešajte .

Dezinfekčný gél nechajte odstáť v uzavretej nádobe po dobu troch dní.

V praxi sme si vyskúšali, že sa dá využiť aj pri upratovaní (stačí na handričku naniesť pár kvapiek gélu a utrieť kľučky v dome, toaletu alebo predmety dennej potreby, ako ovládače, mobilné telefóny a klávesnice).

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like