Súvis medzi strachom, stresom a odpúšťaním sa už nesmie viac prehliadať. Prinášame Vám dôvod prečo.

Všetci sme už počuli o tom, že stres je v súčasnosti najväčším zabijakom. Mnohé štúdie dokonca potvrdili, že stres priamo zodpovedá za ohromný nárast chronických ochorení za posledné desaťročia.

 

Keď sme vystresovaní, náš imunitný systém sa vtedy značne oslabí. Je neodškriepiteľné, že potlačenie stresu by nám dokázalo predĺžiť život a umožnilo lepšie zvládať mnohé choroby.

To sa však ľahšie hovorí, ako urobí. Takže, ako čo najjednoduchšie znížiť svoju úroveň stresu?

Strach a stres idú ruka v ruke

Stres je vo všeobecnosti spôsobovaný dvoma faktormi: fyzickým vyčerpaním a strachom.

Keď sa niečoho bojíte, vaše telo začína do krvného obehu pumpovať stresové hormóny adrenalín a kortizol. Tieto hormóny narúšajú vaše bežné mozgové funkcie.

V takýchto chvíľach sa mozog prepína do módu na prežitie, ktorý sa vyznačuje typickými pocitmi „bojuj“ alebo „utekaj“. Naše reakcie vtedy nie sú logické, ani racionálne.

Najlepšie by o tejto téme dokázal hovoriť Chris Wark – spisovateľ, rečník, tréner na zdravý životný štýl a člen hudobnej skupiny.

V roku 2003, keď mal Chris iba 26 rokov, mu 2 dni pred Vianocami diagnostikovali rakovinu hrubého čreva v treťom štádiu. Podstúpil operáciu, no namiesto chemoterapie sa rozhodol pre nutričnú terapiu, teda zmenu stravovania.

Pomocou nej sa ju podarilo z rakoviny vyliečiť a aj dnes, po 14 rokoch, je stále živý a zdravý.

V súčasnosti pomáha iným ľuďom zavádzať do svojich životov zásady zdravého stravovania a taktiež dosahovať psychickú pohodou.

No a jedna zo súčastí jeho prístupu je eradikácia strachu a stresu zo života.

Ako najlepšie odstrániť strach a stres zo života

Základom pre odstránenie strachu a stresu zo života u Chrisa bolo odpustiť každému človeku, ktorý mu niekedy ublížil.

Uvedomil si totiž, že ak v sebe držíme zášť voči niekomu alebo niečomu, dlhodobo potom prechovávame negatívne emócie. Tie sa postupne kumulujú, až sa napokon začnú časom prejavovať aj na našom fyzickom tele, pretože sa pridávajú ku každodennému stresu.

Tu by preto malo nastúpiť odpúšťanie. Odpustením získate príležitosť na vyliečenie, a to tak fyzické ako aj psychické, od dlhodobo zničujúceho stresu.

Ako uvádza Chris, väčšina onkologických pacientov, ktorých stretol za posledných 14 rokov, prežívala vysoké dávky stresu alebo traumatické udalosti, ktoré predchádzali ich diagnóze.

Je presvedčený o tom, že stres z uvedených udalostí významnou mierou prispel k ich ochoreniu. No a jediným spôsobom, ako tento efekt zvrátiť, bolo odpustiť.

Odpustite a posuňte sa ďalej

Väčšina z nás neodpúšťa, len sa po posunie ďalej. Problém tohto prístupu je v tom, že mnoho ľudí si tak so sebou nesie semienka horkosti a neľúbosti.

Tieto semienka časom vyklíčia, rastú a vyvíjajú sa. Takto časom aj malé problémy dokážu narásť do väčších. Preto musíte urobiť vedomé rozhodnutie a odpustiť ľuďom, ktorí vám niekedy ublížili.

Prejdite si svoj život spätne a snažte sa spomenúť si na všetky takéto osoby. Ide o spomienky, ktoré je potrebné spracovať a nenosiť ich aj naďalej v sebe.

Inými slovami, potrebujete si raz a navždy vyčistiť skriňu. Keď si na nepríjemné udalosti spomeniete, spracujte ich a pristúpte k odpusteniu.

Viete ako odpúšťať?

Chris uvádza, že počas svojej praxe zistil, že mnoho ľudí nevie ako odpúšťať a čo to odpustenie vlastne je.

„Väčšina ľudí si myslí, že odpustenie je pocit“, uvádza. „Povedia, že odpustia vtedy, ak sa im daná osoba ospravedlní. Odpustenie však nie je pocit, ale voľba.“

Ďalšou úrovňou odpúšťania je vyhľadať tých, ktorým ste ublížili vy a požiadať ich o odpustenie.

Až potom, keď odpustíte vy a tiež je odpustené vám, sa vaše srdce skutočne otvorí a tým sa umožní kompletné vyliečenie.

Počas rozhovorov Chris ďalej povedal, že pomocou odstránenia nenávisti zo svojho tela a naučením sa ako odpúšťať, bol schopný zbaviť svoje telo stresu, čo mu výrazne napomohlo k prekonaniu jeho rakoviny.

Precvičujte si svoj „sval“ odpúšťania

„Váha náhle opadne z vašich pliec“, hovorí Chris.

„Potrebujete ale precvičovať svoj sval odpúšťania. Čím viac to robíte, tým je to ľahšie. Nenechajte zášť rásť, lebo z nej vo vašom tele vyrastie strašné stresujúce monštrum.“

Bez ohľadu na rakovinu, praktizovať by to mal každý. Odpúšťanie je najmocnejšou zbraňou pre naše vyliečenie.

No a najkrajšie na nej je to, že je úplne zadarmo. Odpustenie sa nedá predať. Nič to nestojí.

Preto, nabudúce, keď budete mať príležitosť niekomu odpustiť, nepremrhajte ju. Bude prvým krokom k zvládaniu stresu a odstráneniu strachu z vášho života.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza konzultáciu ani postupy od lekára / lekárnika. Všetky potrebné kroky najprv konzulujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like