Suseda s tými najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto tekutiny a budú doslova obsypané kvetmi!

Najobľúbenejší balkónový kvet je bezpochyby muškát. Svoje krásne kvety vystavuje okoliu pomerne dlhú dobu, a aj preto ho vo veľkom kupujú a sadia všetky milovníčky čarovných kvetinových zákutí. Nie každému muškátu sa však darí a vyzerá tak, ako tie na obrázkoch. Ak chcete mať naozaj husté a bohaté muškáty, postačí vám na to len kvapka tej správnej ingrediencie.

Zdravé muškáty obsypané farebnými kvetmi docielite, keď do hnojiva pridáte jód. Jód je známy predovšetkým svojimi účinkami na správne fungovanie štítnej žľazy a v súčasnosti je v medicíne využívaný čoraz častejšie. Jód však reaguje aj s rastlinami. Po jeho pridaní kvitnú akoby nemali konca kraja. Jód sa v malých množstvách nachádza aj v hnojivách, ktoré sa používajú na muškáty aj niektoré iné balkónové druhy rastlín. Má fungicídne účinky, teda pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu vašej rastliny a odčerpávajú jej energiu, ktorú potrebuje pre správny rast listov a kvetov. Jód prispieva k trvalému kvitnutiu a tak by sa nemalo stať, že vaše muškáty ostanú na nejaký čas iba s listami. Celkovo pôsobí mimoriadne dobre na odolnosť rastliny, preto muškáty znesú aj viac horúčavy či po sezóne o niečo väčšiu zimu.

Pripravte si hnojivo

Ak chcete mať istotu, že hnojenie muškátov bude mať ten správny efekt, pripravte si vlastný prípravok. Domáce hnojivo z jódu je veľmi jednoduché. V 1 litri vody (môže byť aj dažďová) rozmiešajte 1 kvapku čistého jódu. Používajte na hnojenie, no nepresiahnite dovolené množstvo. Nepolievajte ním priamo kvety, ale lejte ho viac k vnútorným stenám kvetináča. Maximálna dávka pri každodennej zálievke je 50ml na rastlinu. Ak ju prekročíte, môže sa stať, že muškátom spálite korene. Ideálne je polievať jódovým hnojivom raz mesačne.

Užitočné tipy pre správne pestovanie muškátov

Pri muškátoch sa často stáva, že začnú žltnúť okraje listov. Nebojte sa, že vám rastlina odíde, jednoducho ju polejte. Žltnúce okraje znamenajú nedostatok vlahy a vody všeobecne. Polievajte preto muškáty častejšie a v letných mesiacoch im ráno, kým ešte na ne nepáli slnko, pokropte lístky rozprašovačom s vodou.

Ak žltnú a opadávajú celé muškátové listy, je to neklamný znak, že ste rastlinu preliali.

Keď definitívne zmiznú mrazy, udržujte muškáty vonku. Je jedno či bude február alebo apríl. Pri rozhodovaní, či muškáty vyložíte von, je hlavným faktorom mráz. Rovnako muškáty neschovávajte, pokým neprídu prvé jesenné mrazy. Každá pestovateľka vie, že muškáty po prezimovaní vo vnútorných priestoroch ostanú trochu nepekné. Netreba sa báť a o muškáty sa napriek tomu starať. Pravidelná zálievka a odstraňovanie suchých lístkov im pomôže dostať ten správny vzhľad. Muškáty na zimu, alebo pred príchodom jari nezabudnite ostrihať. Nebojte sa strihania, muškát to potrebuje, aby mohol byť na jar opäť krajší. Dôkladne ostrihajte dlhé pahýle a nebojte sa ísť celkom nakrátko. Muškáty vyženú nové mladé lístočky a budú hustejšie.

Rastliny v lete nemajú rady priame slnko, preto pozor na to, kam ich vyložíte. Ak aj napriek hnojeniu a správnemu množstvu zálievky listy opadávajú, premiestnite muškáty na slnečnejšie miesto. Ak majú muškáty slnka naopak prebytok, zareagujú naň červenkastými fľakmi na lístkoch.

Kedy plánujete vyložiť svoje muškáty a ako sa im podarilo prezimovať? Dajte nám vedieť v komentároch.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

zdroj:  plantcaretoday.com

You Might Also Like