Strašné dopady digitálnej éry: Po tomto zakážete svojim deťom používať tablety, mobily a počítače

Tablety, smartfóny, gadgety. Celý svet je nimi dnes posadnutý Spolu s nimi preniká na svet aj vírus digitálna demencia. To nie je vtip, ale diagnóza. V roku 2007 si špecialisti všimli, že každým rokom pribúdajú deti – predstavitelia digitálnej generácie, ktoré trpia poruchami pozornosti, stratou pamäti, nízkym sebaovládaním, kognitívnou poruchou a depresiami.

 

Vplyv gadgetov na deti

Štúdie preukazujú, že v mozgoch predstaviteľov digitálnej generácie boli pozorované zmeny, podobné tým, ktoré sa vyskytujú po traumatickom poranení mozgu alebo pri rannom štádiu demencie – demencia, ktorá sa vyskytuje až v starobe.

Je ťažké uveriť, že priemerný sedemročný Európan strávi pri obrazovke viac ako jeden rok svojho života a 18-ročný viac ako 4 roky.

Hovoríte si, že dnes sú úplne iné deti? Áno, sú úplne iné, ale ich mozog je rovnaký ako bol pred 1000 rokmi – 100 miliárd neurónov, ktorý je spojený s desiatkami tisíc podobných druhov.

Mozog je potrebné rozvíjať a kŕmiť. Všetky naše myšlienky, akcie, riešiť zložité problémy a hlboké reflexie zanechávajú stopy na našom mozgu. “ Nič nemôže nahradiť to, čo deti dostanú z vlastného, slobodného a nezávislého myslenia, keď oni skúmajú fyzický svet a sú konfrontované s niečím novým, “ hovorí britská profesorka psychológie Tanya Byron.

Budete šokovaní, ale od roku 1970 sa polomer aktivity detí (priestor okolo domu, kde deti môžu voľne preskúmavať svet) klesol o 90%. Svet sa zmenšil na obrazovku smartphonu. Deti zabudli, a čo je ešte horšie, jednoducho nevie, čo je to – bežať v daždi, púšťať lodičky, šplhať na stromy a porozprávať sa s kamarátom.

Oni sedia celé hodiny pripútaní k smartphonu. Ale veď je potrebné rozvíjať svoje svaly, poznať riziká, ktoré na ne číhajú vo svete a rovnako ako komunikovať so svojimi priateľmi.

“ Je úžasné, ako rýchlo sa formuloval úplne nový typ prostredia, kde chuť, vôňa a dotyk nie sú stimulované, keď väčšiu časť dňa presedíme pri obrazovke a nie prechádzkou na čerstvom vzduchu “ hovorí Susana Grinfild. Rozhodne si máme z čoho robiť starosti.

Mozog sa formuje, keď sú vonkajšie podnety a čím je ich viac, tým je to pre mozog lepšie. Preto je veľmi dôležité, aby deti poznávali svet fyzicky a nie virtuálne. To je potrebné pre rast mozgu, ako tomu bolo aj pred 1000 rokmi.

Dieťa tiež potrebuje zdravý a pokojný spánok. Ale dnešné deti nie sú schopné odpútať sa od počítača a počítačových hier. Tým si výrazne znižujú dĺžku spánku a to vedie k jeho narušeniu. Aký môže byť rozvoj, keď vás bolí hlava, ste unavení a školské úlohy nemôžete dostať do hlavy ?!

Možno sa pýtate, ako digitálna technológia môže zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, počet vonkajších podnetov je obmedzený z dôvodu monotónej zábavy na internete. Dieťa nedostane potrebné skúsenosti, aby sa dostatočne rozvíjal mozog, ktorý je zodpovedný za empatiu, sebaovládania, rozhodovanie …

A to, čo nepracuje, odumiera. Veď človeku, ktorý prestal chodiť, sa atrofujú nohy. Deti sa nenaučili udržať v sebe informáciu, radšej si ju vyhľadajú na internete. Majú problémy s pamäťou. Netrénujú ju.

Myslíte si, že deti sú inteligentnejšie vďaka internetu? Vedeli ste, že dnešné 11-ročné dieťa je schopné vyriešiť úlohu, ktorú pred 30 rokmi dokázali vyriešiť 8-9 ročné deti. Vedci tvrdia, že jedným z hlavných dôvodov je to, že žijú vo virtuálnom svete.

“ Obávam sa, že digitálne technológie infantilizujú mozog, podobá sa to mozgu malých detí, ktoré priťahuje bzučanie a svetlo, ktoré nemôžu koncentrovať vnímanie a žiť v prítomnom okamihu „, hovorí Susana Grinfild.

Nikdy nie je neskoro

Ešte môžete zachrániť svoje deti. Jednoducho obmedzte dobu používania týchto gadgetov. Budete sa čudovať, ale Steve Jobs, guru digitálneho priemyslu, to tak urobil. Jeho deti vôbec nepoužívajú iPady a ďalšie gadgety im boli zakázané počas noci a víkendov.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden zo zakladateľov 3D robotiky, tiež obmedzil pre svoje deti používanie gadgetov. Andersonove pravidlo – žiadne obrazovky a gadgety v spálni! “ Ja, ako nikto iný, vidím nebezpečenstvo nadmerného používania internetu. Sám som sa stretol s týmto problémom, a chcem, aby sa mu moje deti vyhli. 

Synovia zakladateľa služby Blogger a Twitter môžu používať smartphony a tablety len 1 hodinu denne, a riaditeľ Outcast Agency obmedzuje používanie gadgetov na 30 minút denne. Jeho najmladšie deti nemajú žiadne gadgety.

A tu je vaša odpoveď na otázku. „Čo robiť?“ Postarať sa o mladú generáciu. Porozmýšľajte o tom, čo ich čaká v budúcnosti za takých 20-30 rokov, keď teraz strávi pol dňa pred obrazovkami svojich špičkových gadgetov.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like