Stav vašich nechtov vás varuje pred zlyhaním orgánov, zápalmi a mnohými inými vecami!

Hoci väčšina ľudí im nepripisuje nejaký veľký význam, faktom zostáva, že stav vašich nechtov dokáže veľa vypovedať o vašom zdravotnom stave….

Každá zmena na nechtoch môže naznačovať nejaké ochorenie, preto by ste im mali venovať väčšiu pozornosť.  Pozrite sa na svoje nechty – zmenili nedávno farbu, tvar, majú priehlbiny alebo vydutie? Sú hrubšie než boli, alebo sa viac lámu?

Všetky takéto zmeny môžu naznačovať vážny zdravotný problém alebo nejaké ochorenie tela. Poznanie skorých príznakov vám ich pomôže včas odhaliť. V dnešnom článku vám prezradíme, ako funguje diagnostika podľa nechtov, pomocou ktorej zistíte, aký problém sa nachádza vo vašom tele

1. Vypuklé nechty

Vypuklé alebo akoby zvnútra nafúknuté nechty sa často spájajú so zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída), s chorobami pečene (cirhóza), pľúcami a chorobami dýchacieho systému (tuberkulóza). Môžu tiež poukazovať na problémy so srdcom, ako je napríklad hypoxia.

2. Suché a lámavé nechty

Suché a lámavé nechty sú najčastejšie dôsledkom hormonálnych porúch, prípadne bakteriálnych a hubovitých infekcií.

3. Výrazné ryhy alebo pruhy na nechtoch

Pozdĺžne alebo priečne ryhy na nechtoch zvyčajne poukazujú na artritídu (zápal kĺbov), nedostatok železa alebo ochorenia lupus. Ak spozorujete, že sa na vašich nechtoch začínajú tvoriť výraznejšie ryhy, navštívte čím skôr svojho lekára.

4. Štiepenie nechtov

Malé rozštiepenie nechtov (obvykle pri ich koncoch) naznačuje ochorenie, ako je psoriáza, vypadávanie vlasov a ochorenia spojivových tkanív (šliach a väzov). Môžu sa vyskytnúť aj v prípade nedostatku zinku.

5. Depresie nechtov

Zatiaľ čo pri vypuklých nechtoch sa nechty ohýbajú smerom nahor, pri preliačine vyzerajú, ako by ste ich zatlačili dovnútra a pripomínajú lyžičku. Príčinou môže byť nedostatok železa, nízky krvný tlak, ochorenie srdca alebo hemochromatóza (ochorenie pečene spôsobené prílišnou absorpciou železa).

 

6. Trhanie nechtov

Trhanie nechtov na rozdiel od štiepenia znamená, že sa rozdvojujú nie na koncoch, ale po celej svojej dĺžke alebo šírke nad lôžkom. Môžu sa tiež štiepiť a odlamovať. Tento stav nechtov je spôsobený podvýživou alebo chronickým nedostatkom niektorých živín, ako sú kyselina listová, vitamín C alebo zinok. Vyskytuje sa tiež pri psoriáze.

7. Zhrubnuté nechty

Nechty by mali byť primerane hrubé, hladké a silné. Nikdy však nie príliš hrubé, že je ťažké ich ostrihať. Zhrubnuté nechty naznačujú problém s cirkuláciou krvi, choroby pľúc, hubovité infekcie (mykózy), psoriázu alebo problémy so štítnou žľazou.

8. Divne sfarbené nechty

Žlté nechty môžu byť následkom hepatitídy (žltačky). Tmavé pruhy na špičkách nechtov predznamenávajú potenciálne srdcové zlyhanie. Modré nechty sú znakom slabého prekysličenia krvi a ich zelená farba zase poukazuje na bakteriálne infekcie. Príliš bledé alebo biele nechty sú znakom nedostatku vitamínov. Červené šmuhy pod nechtami sú zase skorým príznakom infekcie srdcových chlopní.

Záver

Ako vidíte, diagnostika podľa nechtov dokáže toho veľa prezradiť o vašom zdraví. Preto je dôležité, aby ste jej začali venovať náležitú pozornosť a viac si svoje nechty všímali.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like