Stále mi tŕpli končatiny. Prečítajte si týchto 6 dôvodov prečo je tomu tak

Každý z nás sa už raz stretol s pocitom stŕpnutých rúk alebo nôh, sprevádzaný miernym brnením či pálením. Často za tým stojí prerušenie krvného obehu v dôsledku stlačenia ciev a nervových zakončení. Preto by ste sa mali začať hýbať či zmeniť polohu a citlivosť sa zníži.

 

Ak však pociťujete čoraz častejšie a neviete sa toho zbaviť, môže ísť o vážnejšiu chorobu. Prečítajte si 6 príčin, ktoré môžu stáť za vaším problémom.

  1. Krčná osteochondróza – akékoľvek porušenie krčnej chrbtice, ktoré spôsobuje priškrtenie nervov a následnú necitlivosť v rukách, bolesť hlavy alebo problémy s koordináciou.
 Začnite sledovať držanie svojho tela, rovnako ako aj robiť špeciálne cviky. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý určí diagnózu a odporučí vhodné liečenie.
  1. Roztrúsená skleróza je závažné neurologické ochorenie. Vzhľadom na poškodenie mozgu a miechy nervových membrán dochádza k porušeniu priechodu nervových impulzov. Citlivosť je znížená a v rukách cítite otupenosť. Ak sa vylučujú iné príčiny znecitlivenia, je potrebné navštíviť neurológa.
  1. Syndróm karpálneho tunela – často pozorovaný u ľudí, ktorých činnosť súvisí s monotónnou prácou (programátor, krajčírka, hudobníci). Pri opakovaných pohybov prstov dochádza k opuchu šliach, ktoré prechádzajú cez úzky kanál. Nerv sa v kanáli stlačí a človek cíti v ruke nepríjemné brnenie (najmä v noci). Je potrebné navštíviť neurológa, pretože v pokročilom štádiu ochorenia to môže viesť až ku svalovej artrofii.

  1. Žilová trombóza končatín taktiež môže viesť k znecitliveniu. Krvná zrazenina spomaľuje prietok krvi, takže dodávka látok, ktoré sú dôležité pre zachovanie funkcie končatín, sa narušuje.

Trombóza spôsobuje opuch a ďalšie vážne komplikácie (gangréna, retencia krvných zrazenín). Preto si choroba vyžaduje rýchlu diagnózu a vhodnú liečbu.

  1. Anémia a cukrovka sú často sprevádzané narušením prekrvenia končatín, čo ma za následok ich znecitlivenie.
  1. Cievna mozgová príhoda – najnebezpečnejšia príčina necitlivosti v rukách. Ak je sprevádzaná porušením funkcie dolných končatín, bolesti hlavy, poruchy reči a videnia, okamžite zavolajte záchranku.

V prípade, že vás necitlivosť končatín trápi mimo spánku, konzultujte s vaším lekárom. Tieto symptómy by ste nemali ignorovať, pretože môžete predísť vážnejšiemu ochoreniu!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like