Spíte na bruchu? Nový prieskum ukazuje, o čom to vypovedá

Hoci odborníci dlhé desaťročia odporúčajú spať na boku, najlepšie si podľa nedávneho prieskumu odpočinú ľudia, ktorí spia na chrbte. Vyšlo z neho, že podľa obľúbenej polohy o človeku dokáže prezradiť viac, ako možno chce…

Ukázalo sa napríklad, že tí, ktorí majú vysokoškolský titul, s najväčšou pravdepodobnosťou spia každú noc na ľavom boku, teda v pozícii “ľavoležiaka”. Dospelí, ktorí sa najčastejšie uložia každú noc na pravý bok, a sú teda “pravoležiaci”, pravdepodobne fajčia a pijú kávu, zistil prieskum medzi 5000 opýtanými.

Tí, ktorí sa vo spaní najčastejšie uložia na bruchu, podľa štatistického výsledku prieskumu radi holdujú alkoholu. A zamestnanci verejných služieb majú problém držať sa jednej polohy a skúšajú celý rad rôznych pozícií, než sa im v niektorej podarí zaspať.
Vypracovanie prieskumu si objednala spoločnosť Sealy, ktorá sa zaoberá – aké prekvapenie – výrobe matracov.

Prieskum tiež tvrdí, že niektoré spacie polohy môžu zlepšiť kvalitu spania. Vyplynulo z neho, že najviac osviežení a oddýchnutí sa cítia tí, ktorí spia v polohe “morskej hviezdice” – teda na chrbte s rozhodenými nohami a s rukami okolo hlavy.
Tento výsledok trochu nabúral to, čo celé desaťročia odporúčajú odborníci: spať na boku, či už ľavom alebo pravom, pretože tak si človek v noci najlepšie oddýchne.

 

Poloha na ľavom alebo pravom boku, prispieva k jednoduchému dýchaniu, kedy nič neblokuje dýchacie cesty a telo ľahšie dosiahne hlboké spánkovej fázy, ktoré telo počas noci regeneruje.
Vedci však tiež odporúčajú spať na chrbte, čo telu umožňuje dokonale sa uvoľniť a bráni bolesti či nepohodliu počas noci alebo po rannom prebudení.

Na druhej strane chrápanie či spánkov apnoe sú najčastejšie u ľudí spiacich na chrbte. V jej dôsledku sa ráno môžu cítiť nevyspatí.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like