ŠOKUJÚCE: Koronavírus sa u vyliečených objavuje opäť, zrejme sa reaktivuje

Svetová zdravotnícka organizácia prešetruje opätovné prípady nákazy u vyliečených pacientov COVID-19.

 

Južná Kórea v piatok oznámila, že 91 ľudí bolo po vyliečení opäť testovaných pozitívne. Tamojšie zdravotnícke úrady predpokladajú, že ľudia neboli opäť infikovaní, ale vírus v ich tele sa pravdepodobne reaktivoval.

Jeong Eun-kyeong, riaditeľ Kórejských centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, informoval, že vírus mohol byť „reaktivovaný“ a nie znovu infikovaný.

Juhokórejskí predstavitelia zdravotníctva uviedli, že nie je jasné, čo je za týmto trendom, zatiaľ čo epidemiologické vyšetrovania stále prebiehajú.

Predpoveď, že ľudia budú znovu infikovaní vírusom, je medzinárodným problémom, pretože mnoho krajín dúfa, že infikovaní ľudia si vyvinú dostatočnú imunitu, aby zabránili opätovnému výskytu pandémie.

Bolo hlásených takmer 7 000 juhokórejčanov, ktorí sa zotavili z choroby COVID-19.

Jeong KCDC zvýšil pravdepodobnosť, že vírus by mohol byť „znovu reaktivovaný“, a nie pacienti, ktorí by boli znovu infikovaní.

Jeong uviedol, že test mal tiež zistiť, či sa našla protilátka od tých, ktorí znovu testovali pozitívne.

Kim tiež uviedla, že pacienti mali skôr „relaps“, než aby boli znovu pacienti infikovaní.

Falošné výsledky testov môžu byť chybné, uviedli aj iní odborníci, alebo zvyšky vírusu môžu byť stále v systémoch pacientov, ale nesmú byť infekčné ani nebezpečné pre hostiteľa alebo iné.

„Existujú rôzne interpretácie a rôzne premenné,“ povedal Jung Ki-suck, profesor pľúcnej medicíny v nemocnici Sacred Heart Hospital Hallym University.

„Vláda musí prísť s odpoveďami na každú z týchto premenných.“

Južná Kórea v piatok oznámila 27 nových prípadov. Celkový počet dosiahol 10 450 prípadov.

Počet obetí sa zvýšil o sedem na 211.

Mesto Daegu, ktoré znášalo prvé veľké prepuknutie koronavírusu mimo Číny, prvýkrát od konca februára oznámilo nulové nové prípady.

S najmenej 6 807 potvrdenými prípadmi predstavuje spoločnosť Daegu viac ako polovicu všetkých infekcií Južnej Kórey.

Ohnisko pôvodne vytlačilo počet potvrdených prípadov oveľa vyššie ako kdekoľvek inde mimo Číny, predtým, ako krajina použila rozsiahle testovanie a opatrenia na distancovanie sa od spoločnosti na zníženie ich počtu.

„Úzko spolupracujeme s našimi klinickými odborníkmi a usilovne pracujeme na získaní ďalších informácií o týchto jednotlivých prípadoch. Je dôležité zabezpečiť, aby sa pri odbere vzoriek na testovanie na podozrivých pacientoch postupovalo správne,“ uviedla.

Podľa usmernení WHO o klinickom manažmente môže byť pacient prepustený z nemocnice po dvoch po sebe nasledujúcich negatívnych výsledkoch u klinicky zotaveného pacienta s odstupom najmenej 24 hodín.

Podľa súčasných štúdií je medzi nástupom symptómov a klinickým uzdravením pacientov s miernym ochorením COVID-19 obdobie asi dva týždne, uviedla agentúra.

„Sme si vedomí, že niektorí pacienti sú PCR pozitívni po klinickom zotavení, ale potrebujeme systematický zber vzoriek od zotavených pacientov, aby sme lepšie pochopili, ako dlho vylučujú živý vírus,“ uviedla.

Juhokórejskí predstavitelia zdravotníctva v piatok vyhlásili, že nie je jasné, čo je za týmto trendom, pričom epidemiologické vyšetrovania stále prebiehajú.

„Keďže COVID-19 je nové ochorenie, potrebujeme viac epidemiologických údajov, aby sme mohli vyvodiť závery týkajúce sa profilu vylučovania vírusov,“ uviedla WHO.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

Informovala o tom aj televízia TA3.

zdroj: https://www.japantimes.co.jp

https://www.thestar.com

https://www.thestar.com

You Might Also Like