ŠOKUJÚCE: Koronavírus prežije veľmi vysoké teploty, darí sa mu aj v saune.

Workers wearing protective masks work on the throat swab samples for Covid-19 polymerase chain reaction (PCR) tests at the clinical virology laboratory. Pasteur lab, one of approximately medical labs in Tunisia doing Covid-19 testing, is processing on average over 300 tests a day, both from people who use the lab's at-home swabbing kit and from samples arriving from local medical practices. Tunisia currently has more than 800 confirmed cases of Covid -19 infection, approximately 43 people have recovered and 35 dead. Clinical virology laboratory in Tunis, Tunisia - 17 Apr 2020, Image: 514205938, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Jdidi Wassim/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tím francúzskeho profesora Remiho Charrela z univerzity v Marseille zistil, že koronavírus covid-19 je schopný prežiť aj v prostredí, kde je teplota 60 stupňov Celzia. To trochu mierni nádeje, že by koronavírus mohol opadnúť v teplejších častiach roka.

Vírus je možné zničiť pomocou veľmi vysokých teplôt, ktoré sa ale blížia k bodu varu. Nižšie teploty okolo 60 stupňov Celzia koronavírus nielen prežije, ale je tiež schopný sa v nich množiť. Preukázal to výskum, ktorý bol realizovaný na bunkách Mačiaka griveta.

Poznatky sú dôležité pre bezpečnostné protokoly mnohých laboratórií, kde sa s vírusmi pracuje. Štandardné protokoly počítajú s hodinovou očistou za 60stupňových teplôt , čo by malo všetky vírusy zlikvidovať. Teraz je potreba prejsť na iné protokoly, pretože koronavírus dokáže tieto teploty prežiť. Naopak pri 90 stupňoch už prežiť nedokáže.

Väčšie dôsledky však výskum má pre nádeje lídrov v mnohých krajinách, že letné mesiace postup vírusu zastavia. Podľa Charrela sa na to nedá príliš spoliehať a nič tomu zatiaľ nenasvedčuje.

Že vyššie teploty vírusu nevadia, popísali aj čínski vedci. Tí narazili na prepuknutie nákazy u skupinky ľudí z mesta Jingsu, ktorí sa nakazili jeden od druhého v saune. V saune sa koronavírusom nakazilo osem ľudí vrátane jedného člena personálu kúpeľov. Teplota v saune bola cez 45 stupňov Celzia a vlhkosť cez 60 percent. Napriek tomu sa koronavírus veľmi rýchlo šíril. Svet skrátka bude musieť prísť s inou stratégiou než čakať na teplé počasie, tadiaľ zrejme bohužiaľ cesta nevedie.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: thehill.com

You Might Also Like