ŠOKUJÚCE: Fajčiari sú pravdepodobne odolnejší proti novému koronavírusu, vedci skúmajú vplyv nikotínu.

Kontroverzná štúdia , vykonaná vo veľkej parížskej nemocnici, naznačuje, že fajčiari majú možno menšiu pravdepodobnosť ochorenia chorobou COVID-19. Zaujímavého paradoxu si odborníci všimli na základe faktu, že v nemocnici leží oveľa menej fajčiarov, než by zodpovedalo ich zastúpenia v populácii.

O téme, ktoré iste rozdúcha emócie, informuje Interesting Engineering . 

Vedci z nemocnice Pitié-Salpêtrière sa pýtali 480 pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. 350 z nich bolo hospitalizovaných, zvyšok bol s menej závažnými príznakmi prepustený do domácej karantény.

Zo získaných dát vyplynulo, že 4,4% z tých, ktorí boli prijatí do nemocnice, boli pravidelní fajčiari. Stredný vek tejto skupiny bol 65 rokov. Z tých, ktorí boli poslaní do domácej karantény, fajčilo 5,3% so stredným vekom 44 rokov. Počet fajčiarov medzi chorými bol oveľa nižší ako v bežnej francúzskej populácii .

Nikotínové náplasti ako ochrana?

Vedci sa zamerali na úlohu nikotínu – základnej návykovej látky obsiahnutej v tabaku, ktorá má na konzumentov stimulačné a uvoľňujúce účinky. Zaujíma ich, či a ako tento rastlinný pyridínový alkaloid zabraňuje infekcii novým koronavírusom SARS-CoV-2. 

Odborníci pochopiteľne zdôrazňujú, že v žiadnom prípade nechcú kohokoľvek nabádať k fajčeniu , ktoré má veľmi zásadné negatívne vplyvy. Nikotín sa však dá dostať do organizmu aj inou, bezpečnejšou cestou – napríklad v podobe náplastí alebo žuvačiek – aj v tomto prípade však hrozí vytvorenie závislosti.

Práve nikotínové náplaste plánujú vedci testovať v rámci ďalšej klinickej štúdii. V túto chvíľu čakajú na schválenie francúzskymi zdravotníckymi autoritami. Ak sa preukáže ich pozitívny vplyv, mohli by náplaste pomôcť chrániť zdravotníckych pracovníkov a ďalšie exponované osoby.

Radšej COVID-19, alebo rakovinu?

“Naša prierezová štúdia silne naznačuje, že u tých, ktorí pravidelne fajčia, je v porovnaní s bežnou populáciou oveľa menej pravdepodobné, že sa pri nákaze SARS-CoV-2 vyvinie symptomatická alebo ťažká infekcia. Účinok je významný …. V medicíne niečo také vídame len zriedka. “Uviedli vedci vo svojej správe. Zatiaľ však nie je isté, ako vlastne nikotín pôsobí: buď môže zabraňovať vírusu v infikovaní buniek, alebo bráni imunitnému systému v nadmernej reakcii na vírus. 

Štúdia tiež uvádza, že fajčenie obnáša potenciálne fatálne zdravotné riziká a zabije polovicu fajčiarov . Aj keby sa jednoznačne preukázalo, že nikotín chráni pred vírusom, fajčiari stále musia počítať s rizikami v podobe vážnejších chorôb v dôsledku toxického účinku tabakového dymu. 

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

zdroj: qeios.com 

interestingengineering.com

You Might Also Like