Šoféri POZOR: Od júla sa chystá 10 prísnych zmien na cestách!

Tohoto roku bude na Slovensku čo sa dopravy týka skutočne rušno. Bratislava chystá prvú lodnú MHD, niekde sa MHD-éčkou bude jazdiť dokonca zadarmo, nuž a ministerstvo dopravy chystá 10 prísnych zmien, ktoré kompletne upravia pravidlá na našich cestách!

 

Ak totiž prejdú nové ustanovenia legislatívnym procesom, mali by platiť už od prvého júla tohoto roka. Do platnosti vtúpia výrazné zmeny, ktoré upravia staré pojmy, dajú väčšie právomoci dopravným policajtom a výrazne zvýšia mnohé sankcie.

Možno vás to prekvapí, no podľa nových pravidiel budete môcť po poľahky prísť o doklady aj bez toho, aby ste auto šoférovali, dostanete pokutu za telefonovanie aj bez toho, aby ste telefonovali a pokiaľ ste začiatočník, tak sa počas prvých dvoch rokov ocitnete v prudkom ohrození! My sme pre vás pripravili kompletný zoznam desiatich nových pravidiel, ktoré by do platnosti mohli vstúpiť už v júly tohoto roka.

10 prísnych zmien na cestách v roku 2019:

Pokuta za držanie telefónu:

Doteraz mali vodiči na cestách zakázané bez použitia hands free telefonovať, no po novom nebudete môcť telefón ani len držať v rukách. Zákaz sa bude týkať aj používania iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení. Za porušenie tohoto zákazu budete v blokovom konaní pokutovaný sumou od 100 eur.

Zadržanie dokladov a evidenčného čísla:

Podľa nového návrhu, ak nebude uhradená pokuta uložená v rámci objektívnej zodpovednosti a policajt príde do kontaktu s daným vozidlom priamo na ceste, bude vám môcť zadržať všetky doklady od vozidla, ako aj tabuľky s evidenčným číslom priamo na mieste, čím vám okamžite znemožní ďalšiu jazdu predmetným vozidlom. Bude tak úplne jedno, kto vozidlo šoféruje a či ste jeho majiteľom. Doklady sa majiteľovi vrátia až po zaplatení dlžnej pokuty.

Zmeny pri troch priestupkoch:

Dnes hrozí vodičovi preskúšanie alebo návšteva lekára v prípade, ak v posledných dvanástich mesiacoch trikrát spáchal závažný priestupok, za ktorý dostal pokutu aspoň 60 eur. Po novom by už výška udelenej pokuty nebola relevantná.

Prísnejší režim pre začiatočníkov:

Pre vodičov, ktorí majú vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky, pripravila novela poriadne zmeny. Rezort vnútra im navrhuje až dvojročné skúšobné obdobie. Ak počas tohoto obdobia dvakrát spáchajú závažný priestupok alebo prekročia najvyššiu povolenú rýchlosť, budú musieť absolvovať tzv. doškoľovací kurz, navštíviť psychológa a navyše preskúšanie na polícii.

Parkovanie na chodníkoch:

Nový návrh by mal upraviť znenie pravidla o parkovaní na chodníku tak, aby bolo jednoznačne uvedené, že parkovať na chodníku možno len na takom mieste, kde nebude dochádzať k jazde po chodníku, ale pôjde skutočne len o zaparkovanie na chodníku, ktorý susedí s cestou.

Záchranná ulička na diaľnici:

Podobne, ako v iných štátoch, budú po novom aj u nás vodiči povinní vytvárať tzv. záchrannú uličku pri kolónach na diaľnici. V prípade, že novú povinnosť odignorujete a neumožníte prejazd vozidlám s právom prednostnej jazdy bude vám v rámci objektívnej zodpovednosti uložená pokuta 300 eur.

Definícia elektrickej kolobežky:

Legislatíva doteraz na elektrické kolobežky nemyslela, no zdá sa, že už čoskoro bude všetko inak. Podľa návrhu do definície nemotorového vozidla pribudla „kolobežka s pomocným motorčekom“. Tým sa elektrická kolobežka dostáva na úroveň cyklistu.

Cyklisti a alkohol:

Od roku 2016 môžu cyklisti v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov jazdiť beztrestne pri 0,5 promile alkoholu v krvi. Podľa nového návrhu budú môcť cyklisti po konzumácii menšieho množstva alkoholu jazdiť na cestičke a v obci. Čo presnejšie vymedzí priestor, keďže územie obce je vyznačené značkami.

Bez kontroly VIN čísiel:

Zmena upúšťa od vykonávania fyzického porovnávania údajov uvádzaných v dokladoch vozidiel s údajmi priamo na vozidle na dopravných inšpektorátoch. Kontroly identifikátorov vozidiel zabezpečia pracoviská technických kontrol, ktoré je potrebné absolvovať v pravidelných intervaloch. Rovnako vykonávajú kontrolu identifikátorov vozidiel aj pracoviská kontroly originality vozidiel, ktoré musia byť na túto činnosť patrične vybavené.

Menej birokracie pri evidencii vozidla:

Bude sa upúšťať od vypisovania papierových žiadostí pri evidenčných úkonoch vozidla na dopravnom inšpektoráte. Vypustiť by sa mala narpíklad povinnosť vlastníka vozidla predkladať dopravnému inšpektorátu tie rozhodnutia okresného úradu, ktoré inšpektorátu už okresný úrad zaslal v elektronickej podobe. Rozširovať sa bude aj súčasné možnosti elektronického prihlasovania novozakúpených vozidiel.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Zdroj/Foto: facebook – Polícia Slovenskej republiky, ministerstvo dopravy SR, cas.sk

You Might Also Like